Straż pożarna w Białej Podlaskiej liczy sobie 150 lat. Zobacz wystawę
W 2024 roku obchodzona jest w Białej Podlaskiej 150. rocznica utworzenia Bialskiej Straży Pożarnej. Z tej okazji począwszy od czerwca tego roku w Muzeum Południowego Podlasia można oglądać wystawę „150 lat Bialskiej Straży Pożarnej”. W niedzielę 15 września o godzinie 12 odbędzie się finisaż tej ekspozycji.
Podczas finisażu, czyli uroczystego zakończenia wystawy, nastąpi rozdanie nagród laureatom konkursu prasowego o tym samym tytule co wystawa, oprowadzanie kuratorskie przez Grzegorza Kurpetę oraz prezentacja i sprzedaż okolicznościowego folderu wydanego z okazji wystawy.
Organizowana w 2024 roku wystawa pod tytułem „150 lat Bialskiej Straży Pożarnej” poświęcona jest całokształtowi funkcjonowania straży pożarnych w Białej Podlaskiej na przestrzeni półtora wieku jej istnienia.
W 1874 roku, dzięki zapałowi, pasji i poczuciu obowiązku pracowników magistratu i bialskiej inteligencji wobec mieszkańców, powstała Bialska Ochotnicza Straż Pożarna. Bialscy strażacy przetrwali czasy zaborów i kontynuowali swoją trudną służbę po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Chociaż w pierwszych latach po I wojnie światowej zmagali się z brakiem pieniędzy na zakup niezbędnego strażackiego wyposażenia, to jednak ich zapał i praca zaowocowały dużym poziomem wyszkolenia i nowoczesnością straży.
Już w latach trzydziestych Bialska Ochotnicza Straż Pożarna była jedną z największych w regionie. Była w pełni zmotoryzowana i posiadała piękną nowoczesną remizę. Straż przetrwała trudne lata okupacji hitlerowskiej, w pierwszych latach PRL stopniowo wyodrębniła się też zawodowa straż pożarna. Jej potrzeba wynikała między innymi z dynamicznego rozwoju miasta. Do dzisiaj straż utrzymuje wysoki poziom wyszkolenia i posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na zwalczanie różnego typu zagrożeń.
Na wystawie zaprezentowano sprzęt pożarników od schyłku XIX wieku do dnia dzisiejszego, wśród nich strażackie pompy, prądownice, elementy umundurowania, dokumenty i wyposażenie strażaków. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Izby Tradycji Pożarniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzyrzecu Podlaskim oraz prywatnych kolekcjonerów.
Z okazji jubileuszu wykonano, na wzór starej fotografii, zdjęcie strażaków. Zdjęcie z lat 90. XIX wieku przedstawia Bialską Ochotniczą Straż Ogniową przed bramą wjazdową pałacu Radziwiłłów. Nic więcej na jego temat nie wiadomo. Na zdjęciu współczesnym widzimy funkcjonariuszy jednostek ratowniczo-gaśniczych w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Międzyrzecu Podlaskim, podległych pod Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej wraz z:
prezydentem miasta Biała Podlaska Michałem Litwiniukiem,
komendantem miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej – st. bryg. Szymonem Semeniukiem,
zastępcą komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej – bryg. Pawłem Jakubowiczem,
rzeczniczką prasową Urzędu Miasta Biała Podlaska Gabrielą Kuc-Stefaniuk,
kierownikami komórek organizacyjnych KM PSP w Białej Podlaskiej,
dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Białej Podlaskiej – asp. sztab. Waldemarem Bałkowcem,
zastępcą dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Białej Podlaskiej – bryg. Sebastianem Wrzoskiem,
dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Małaszewiczach – mł. bryg. Arturem Królem,
zastępcą dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Małaszewiczach – bryg. Jarosławem Weremką,
dowódcą jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzyrzecu Podlaskim – bryg. Sylwestrem Sadowskim,
zastępcą dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzyrzecu Podlaskim – bryg. Andrzejem Wroną,
naczelnikiem Wydziału Logistyki – bryg. Arkadiuszem Leszczyńskim,
główną księgową – st. ogn. Katarzyną Sawczuk,
kierownikiem Sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej – st. kpt. Pawłem Urbańczukiem,
kierownikiem Sekcji Organizacyjno-Kadrowej – mł. kpt. Markiem Waszczukiem.
Komentarze
Brak komentarzy