Krystyna Nowicka laureatką Bialskiej Nagrody Kultury
Podczas trzynastej edycji Narodowego Czytania w parku radziwiłłowskim w sobotę 7 września prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk uhonorował Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej trzeciego stopnia wieloletnią bibliotekarkę, animatorkę kultury i aktywistkę społeczną Krystynę Nowicką. Była ona też wieloletnią koordynatorką Narodowego Czytania w mieście.
Laudację na jej cześć przedstawił szef kapituły Bialskiej Nagrody Kultury, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Urzędu Miasta Biała Podlaska Stanisław Romanowski, a wręczyli nagrodę prezydent Michał Litwiniuk wraz z dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Renatą Szwed.
Wcześniej Krystyna Nowicka była wyróżniana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2018 r.) oraz Medalem Prezydenta Miasta Biała Podlaska (2023 r.). Z biblioteką i czytelnikami związana jest od 41 lat. Pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęła w 1983 roku, w wypożyczalni dla dorosłych. Dwa lata później przeszła do działu gromadzenia i upowszechniania zbiorów, zaś w 1990 roku została pracownikiem Filii nr 6 MBP przy ulicy Orzechowej. W 2006 roku została kierownikiem filii, i pozostaje nim do dziś.
Kierownik Nowicka wykazała się zaangażowaniem w wielu ogólnopolskich akcjach upowszechniania kultury literackiej. Doceniono ją m.in. za uczestnictwo w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, Bialskich Dniach Książki Dziecięcej, Tygodniu Bibliotek, Światowym Dniu Książki Dziecięcej, Urodzinach Książkowego Misia i Bookcrossing Polska. Dała się poznać czytelnikom jako operatywna propagatorka działalności literackiej i poznawczej.
Od wielu lat organizuje w Filii nr 6 MBP wystawy malarstwa i ciekawej książki, spotkania kameralne i wyjazdowe Klubu Przyjaciół Książki, połączone m.in. z kuligami. Zebrała dość liczne grono darczyńców, którzy wspomogli zasoby książkowe biblioteki przeznaczone dla osób wymagających wsparcia. Dzięki temu kilkakrotnie zorganizowała akcję „Książka pod choinkę”. Książkami pozyskanymi od darczyńców i sponsorów Filii nr 6 obdarowano także małych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, podopiecznych Domu Dziecka w Komarnie, dzieci korzystające ze świetlicy terapeutycznej Dziupla w Białej Podlaskiej, osadzonych w bialskim Zakładzie Karnym, a także czytelników biblioteki gminnej w Serpelicach.
Krystyna Nowicka od wielu lat organizuje w Filii nr 6 MBP comiesięczne spotkania, na które zaprasza artystów, ludzi nauki, podróżników, pisarzy, laureatów ogólnopolskich konkursów literackich i pasjonatów literatury. Tutaj też odbywają się premiery książek miejscowych autorów. Jest ona poza tym przewodniczącą Rady Osiedla Młodych w Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Od 2018 roku należy do Stowarzyszenia Koło Bialczan, a przez ostatnie cztery lata, od 2020 roku, jest jego prezesem. Z jej inicjatywy na placu Wolności stanął pomnik aktora Romana Kłosowskiego, związanego rodzinnie z miastem nad Krzną. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania i utrwalania lokalnego dziedzictwa kulturalnego. Organizuje m.in. jesienną kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na bialskim cmentarzu. W ostatnich latach pełniła rolę koordynatora miejskiej akcji Narodowego Czytania, angażując do tego przedsięwzięcia ludzi z różnych środowisk.
Prezydent Michał Litwiniuk serdecznie pogratulował prezesce Koła Bialczan uzyskania prestiżowej nagrody, a Krystyna Nowicka gorąco za nią podziękowała, m.in. za szczególne wsparcie ze strony pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Istvan Grabowski
zdjęcia Istvan Grabowski
Komentarze
Brak komentarzy