Współczesna położna - zawód z misją

Współczesna położna - zawód z misją

„Mądra”, „babka”, „baba”, „akuszerka”, „matka rodów” to dawne określenia położnej. Zawód położnej należy do najstarszych profesji świata. Od zarania dziejów kobietom rodzącym towarzyszyły „mądre baby”, które wspierały, pomagały i przyjmowały dzieci podczas porodu.

Kolebką położnictwa jest Francja, gdzie w 1640 roku w Paryżu założono pierwszą szkołę dla akuszerek w Europie w Szpitalu Św. Ducha (Hotel Dieu). Jedną z przodujących w tym okresie położnych była Luiza Bourgeois-Boursier (1563-1636). Przyjmowała ona porody na dworze króla Francji. Królowa Maria Medici po kolejnym szczęśliwym rozwiązaniu nadała prawo Luizie Bourgeois-Boursier do noszenia aksamitnego, czerwonego kaptura i złotego łańcucha, które symbolizowały pracę jaką wykonywała. Było to bardzo szczególne wyróżnienie, które ma odniesienie do współczesności, gdyż obecnie kolor czerwony zarezerwowany jest dla zawodu położnej.

Pierwsze wzmianki w Polsce dotyczące opieki położniczej sięgają XIII wieku. Do XVIII wieku polskie akuszerki nie cieszyły się szacunkiem wśród wyższych warstw społeczeństwa. Po otworzeniu pierwszej szkoły położnych we Lwowie w 1773 r. i otwarciu kolejnych szkół w innych miastach, opinia ta ulegała sukcesywnej zmianie.

Jedną z najpopularniejszych położnych i wzorem tej grupy zawodowej w Polsce jest beatyfikowana Stanisława Leszczyńska (1896-1974) – „anioł dobroci” i „mateczka” z Oświęcimia. Podczas pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau przyjęła ponad 3000 porodów. 8 maja – w dzień urodzin Stanisławy Leszczyńskiej – obchodzony jest w Polsce Dzień Położnej.

Współczesna położna ma większy zakres kompetencji, spotyka się z wieloma skomplikowanymi i trudnymi sytuacjami z zakresu położnictwa, ginekologii czy neonatologii. Realia zawodowe nie prezentują się zachęcająco, gdyż na terenie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego jest tylko 6,3 proc. położnych w wieku poniżej 35 roku życia, a reszta znajduje się w wieku przed lub okołoemerytalnym.

Konsekwencją takiego stanu jest brak zastępowalności zawodowej i zagrożenie możliwości realizacji świadczeń zdrowotnych. Chętne osoby, które chciałyby kształcić się na kierunku położnictwo, zapraszamy po szczegółowe informacje do Punktu Rekrutacyjnego Collegium Mazovia oraz na stronę www.mazovia.edu.pl.

Patrycja Soszyńska-Zielińska – dr n. o zdr. w specjalności położnictwo, adiunkt, koordynator specjalizacji COLLEGIUM MAZOVIA Innowacyjna Szkoła Wyższa

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy