Smog ma również szkodliwe działanie na wzrok

Smog ma również szkodliwe działanie na wzrok


Zimowy zły stan powietrza spowodowany przekroczeniem dopuszczalnych norm pyłów w atmosferze najbardziej wpływa na dzieci i osoby starsze. Oprócz negatywnego wpływu na układ oddechowy i skórę szkodliwe działanie ma również na powierzchnię oka i jego aparat ochronny.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, wynika że Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych smogiem państw w Unii Europejskiej. Duża toksyczność spowodowana smogiem, która może odkładać się w tkankach latami powoduje stopniowe uszkodzenia i może prowadzić do chorób cywilizacyjnych. Narząd zmysłu, dzięki któremu przyswajamy ponad 80 % informacji o otaczającym nas świecie również jest podatny na działanie smogu.

Tzw. smog aerozolowy, czyli ten pojawiający się w zimie zawiera siarkę, metale ciężkie, a także alergeny. Wysoki wskaźnik związków organicznych może doprowadzić do zespołu suchego oka, infekcji, zakażenia powierzchni a nawet zapalenia spojówek. Może pojawić się zmęczenie oczu, podrażnienie i przekrwienie albo nawet uczucie obecności ciała obcego, światłowstręt oczy zamazywanie i falowanie obrazu.

Szkodliwy pył wysusza aparat ochronny poprzez nadmierne parowanie, wysychanie i upośledzenie produkcji łez. Aby usunąć skutki smogu organizm sam sobie przeciwdziała. Warstwa lipidowa zapewnia odpowiednie rozprowadzenie łez po gałce ocznej. Łzy rozprowadzając się po powierzchni oka oczyszczają gałkę i nawilżają ją. Zabezpiecza przed parowaniem łez z powierzchni oka. – wyjaśnia optometrysta Katarzyna Semeniuk z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Aby chronić oczy przed smogiem zalecane jest przede wszystkim nie wychodzenie w ostrej fazie jego nasilenia. Zwiększoną wrażliwość mają kobiety w ciąży, osoby starsze, osoby z chorobami dróg oddechowych czy serca. Jeśli dzieci przebywają na powietrzu i uprawiają sport może dojść do większej wentylacji i dostania się do płuc większej ilości szkodliwych płynów. Zalecane jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych z atestowanym filtrem UVA lub UVB. Oprócz ochrony przed promieniowanie ultrafioletowym pozwalają też zabezpieczać oczy przed kurzem i pyłem. W przypadku korzystania z soczewek kontaktowych wymagana jest szczególna higiena. Należy zwrócić uwagę aby nosić soczewki, które nie mają przeciwwskazań do noszenia w takich warunkach oraz zapewniają odpowiednie nawilżenie.

Po powrocie do domu warto przemyć oczy solą fizjologiczną i zastosować krople do oczu. Powinno się również pić dużo wody, w celu zwiększenia produkcji łez. Wskazane jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz stosowanie oczyszczaczy powietrza. Działania te choć nie zabezpieczają całkowicie przed szkodliwym działaniem znacznie je ograniczają i pozwalają przynieść ulgę.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy