Przegląd potraw Południowego Podlasia z gwiazdami estrady
Koło Gospodyń Wiejskich w Olszynie jest organizatorem projektu pt. „Przegląd potraw Południowego Podlasia”, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego programem w zakresie 4.1 Wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych.
Projekt został zrealizowany w dniu 14 stycznia 2024 roku. Była to impreza, podczas której zaprezentowaliśmy bardzo bogatą tradycję potraw kuchni regionalnej terenów Południowego Podlasia, jakże charakterystyczną dla mieszkańców Gminy Rokitno. Uczestnicy obejrzeli stoiska z lokalnymi potrawami, z lokalnym rękodziełem oraz pokazem wykonania obrazu metodą krzyżykową, a także obejrzeli sposób wykonania sękacza. Uczestnicząc w spotkaniu poznali smak takich potraw jak: zasmażana kapusta kiszona z kiełbasą i cebulą, cebularze, tartun, jabłecznik, kompot owocowy, drożdżówki z makiem, korowaj, pierogi pielmieni, racuchy z jabłkami, parowańce, kluski łyżką kładzione i kartacze ze skwareczkami. Wejście na imprezę, jak również degustacja potraw, były bezpłatne. Chcielibyśmy, aby te smaki były rozpoznawalne i utożsamiane z Gminą Rokitno. W trakcie imprezy odbył się występ Janusza Pruniewicza, a gwiazdą wieczoru była Magda Steczkowska z Koncertem Kolęd. Na zakończenie odbyła się Potańcówka z Januszem Pruniewiczem.
Uczestnikami projektu były osoby zamieszkujące teren Gminy Rokitno. Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Cieleśnica, Cieleśnica-Pałac, Derło, Klonownica Duża, Kołczyn, Lipnica, Olszyn i Rokitno przygotowały potrawy do degustacji. Dodatkowo projekt skierowany był do dwóch grup defaworyzowanych, określonych w LSR, tj. osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia oraz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym; osób starszych (seniorzy 60+).
Na realizację projektu przeznaczyliśmy środki pozyskane w ramach umowy o przyznaniu pomocy zawartej pomiędzy Kołem Gospodyń Wiejskich w Olszynie a Województwem Lubelskim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa Lubelskiego, na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2012 roku o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
zdjęcia Gminna Instytucja Kultury w Rokitnie
Komentarze
Brak komentarzy