Kino Merkury: premierowe Ferrari, Matka Teresa i Wandea
Od najbliższego weekendu 29 grudnia – 1 stycznia w kinie Merkury w Białej Podlaskiej premiery trzech filmów: „Ferrari”, „Matka Teresa i ja” oraz „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”.
Na przedpremierowych pokazach nadal można zobaczyć hity „Akademia Pana Kleksa” i „Fuks 2”. Poza tym dzieci mogą jeszcze oglądać „Życzenie”, a młodzież i dorośli – „Grę w opętanie”. Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” zobaczymy dokument „Siostrzeństwo świętej sauny”.
„Ferrari” – USA, Wielka Brytania, Włochy, Chiny; dramat/thriller; od 15 lat – napisy.
Czterokrotnie nominowany do Oscara twórca hitów „Gorączka”, „Wrogowie publiczni” i „Ostatni Mohikanin” przenosi na ekran pasjonującą historię jednej z największych postaci w historii motoryzacji.
Zmieniony nie do poznania Adam Driver jako wielki Enzo Ferrari, piękna Penelope Cruz w roli jego żony w nowym filmie Michaela Manna.
Były kierowca rajdowy Enzo Ferrari jest w najtrudniejszym momencie swojego życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną Laurą, stoi u progu bankructwa. Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna.
W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy. Przegrana oznacza stratę wszystkiego.
Reżyseria: Michael Mann.
Obsada: Adam Driver, Penélope Cruz, Shailene Woodley, Patrick Dempsey, Jack O’Connell, Sarah Gadon.
„Matka Teresa i ja” – Szwajcaria, Indie, Wielka Brytania; dramat; od 15 lat – lektor.
Teresa i Kavita – życie dwóch pełnych pasji i bezkompromisowych kobiet, splecione przez pokolenia. Obie realizują swoje powołanie pomimo dużych, osobistych wątpliwości. Zwątpienie w wiarę przez Matkę Teresę, inspiruje młodą Brytyjkę hinduskiego pochodzenia – Kavitę, do odkrycia prawdziwej miłości i współczucia we współczesnej Kalkucie.
Kavita, mieszkająca we współczesnym, tętniącym życiem Londynie, staje w obliczu miłosnych i rodzinnych trudności, gdy zachodzi w niespodziewaną ciążę. W poszukiwaniu odpowiedzi na wiele nurtujących ją pytań, w tym takie, czy poddać się aborcji, udaje się do indyjskiej wioski, gdzie spędziła dzieciństwo.
W rodzinnych stronach jej już bardzo stara niania opowiada historię pierwszych dni pracy Matki Teresy na ulicach Kalkuty. Kavita odkrywa niezwykłą historię jej oddanej służby ubogim. Dowiadując się, jak Matka Teresa stanęła w obliczu wielu wątpliwości, gdy nie mogła już słuchać głosu Jezusa, Kavita doznała natchnienia. Dzięki temu odnajduje współczucie, szczęście i sens w swoim życiu.
Reżyseria: Kamal Musale.
Obsada: Banita Sandhu, Jacqueline Fritschi-Cornaz, Deepti Naval.
„Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” – Francja; akcja/historyczny; od 15 lat – lektor.
Francuski hit kinowy! Nakręcona z rozmachem, epicka opowieść o wielkim powstaniu ludowym przeciwko terrorowi Rewolucji Francuskiej, prześladowaniu duchowieństwa i Kościoła, w obronie tradycji i wiary katolickiej.
Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji: wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi dość. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa… Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne.
Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer, w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, ale stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.
„Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” odkrywa niesłusznie pokrytą kurzem kartę historii. Jest hołdem dla dzielnego ludu wandejskiego, który dla obrony wolności i wiary poświęcił życie. Zemsta rewolucji była bowiem okrutna, a eksterminacja nie tylko mężczyzn, ale też dzieci, kobiet, starców po upadku powstania nazywana jest pierwszym ludobójstwem w historii. W 1984 roku Jana Paweł II beatyfikował 99 męczenników wandejskich z Angers, zamordowanych z nienawiści do wiary…
Reżyseria: Paul Mignot, Vincent Mottez.
Obsada: Hugo Becker, Rod Paradot, Gilles Cohen, Constance Gay, Jean-Hugues Anglade, Francis Renaud.
„Akademia Pana Kleksa” – Polska; fantasy/przygodowy/familijny; od 7 lat – przedpremiera.
„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.
Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności.
Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…
Reżyseria: Maciej Kawulski.
Obsada: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Adrian Kłos.
„Fuks 2” – Polska; komedia; od 15 lat – przedpremiera.
„Fuks 2” w kinach od 12 stycznia 2024 roku! Maciek (w tej roli Maciej Musiał) jest bystrym i ogarniętym dwudziestolatkiem, choć pieniądze i samochód na randkę musi pożyczyć od taty. Jego ojciec Aleks (grany przez Macieja Stuhra) obecnie stara się żyć bez większych stresów. Jednak dwadzieścia pięć lat temu, w dniu swoich osiemnastych urodzin, odpalił ładunek wybuchowy, ukradł samochód i „stuknął na grubą kasę” szemranego biznesmena, czym zdobył serce pięknej kobiety. Poprzeczkę zawiesił zatem wysoko.
Teraz okaże się, czy syn odziedziczył po nim brawurowy charakter i skłonność do niebezpiecznych intryg. Wszystko to stanie się za sprawą randki z Tindera, która połączy go z dwiema nieprzewidywalnymi kobietami, związanym z nimi wściekłym gangsterem, i wciągnie w grę, której stawką jest wielka kasa oraz jeszcze większa miłość. Historia lubi się powtarzać, a niedaleko pada jabłko od jabłoni.
„Fuks 2” nie zawiedzie fanów pierwszej części, świetnej komedii sensacyjnej sprzed 25 lat, od której rozpoczęła się wielka kariera Macieja Stuhra. Legenda powraca!
Reżyseria: Maciej Dutkiewicz.
Obsada: Maciej Stuhr, Janusz Gajos, Maciej Musiał, Katarzyna Sawczuk, Sonia Bohosiewicz, Cezary Pazura.
„Gra w opętanie” – USA; horror; od 15 lat – napisy.
Czyją duszę złożysz na ołtarzu zła?
Odtwórca tytułowej roli w filmie Guy’a Ritchiego „Aladyn” jako przywódca bandy morderców na miarę Charlesa Mansona.
Uczennice Samantha i Clara zostają same na święta w położonym na odludziu szkolnym internacie. Wkrótce staną oko w oko z grupą fanatycznych morderców, którzy w tej zacisznej okolicy zamierzają przeprowadzić krwawy rytuał wezwania demona. Są gotowi zabić każdego, kto może im w tym przeszkodzić. Nie spodziewają się jednak, że dwie nastolatki mogą okazać się bardzo trudnymi przeciwniczkami. Czyja dusza tej nocy zostanie złożona na ołtarzu zła?
Reżyseria: Jenn Wexler.
Obsada: Mena Massoud, Olivia Scott Welch, Chloë Levine, Gus Kenworthy, Madison Baines, Georgia Acken.
„Życzenie” – USA; animowany/familijny/przygodowy; od 6 lat – dubbing.
„Życzenie” – animowana komedia muzyczna od Walt Disney Animation Studios zaprasza widzów do magicznego królestwa Rosas, którego władca posiada moc spełniania życzeń.
Młoda dziewczyna Asha wypowiada życzenie tak potężne, że odpowiada na nie kosmiczna siła – gwiazdka o ogromnej mocy. Asha, jej wierny towarzysz koziołek Valentino i gwiazdka wspólnie stawiają czoła najgroźniejszemu wrogowi – władcy Rosas królowi Magnifiko.
Czy ocalą swoją społeczność i udowodnią, że kiedy wola jednego odważnego człowieka łączy się z magią gwiazd, mogą wydarzyć się cudowne rzeczy?
Reżyseria: Chris Buck, Fawn Veerasunthorn.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 4 stycznia zobaczymy „Siostrzeństwo świętej sauny”:
„Siostrzeństwo świętej sauny” – Estonia, Francja, Islandia; dokument; od 15 lat – napisy.
Opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun. Estoński kandydat do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych, który zabiera widownię w podróż w głąb życiodajnego lasu. Tam grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty.
W rozgrzanej, intymnej przestrzeni wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując energię do życia. Ta uniwersalna historia, kręcona przez osiem lat, przedstawia także fenomen estońskiej dymnej sauny, wpisanej na Listę UNESCO. Żywiołowa i kochana przez publiczność autorka filmu Anna Hints otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu Sundance.
Reżyseria: Anna Hints.
Obsada: Anna Hints, Anna Hints, Ants Tammik, Eeter, Edvard Egilsson, Hlín Jóhannesdóttir.
A oto cały repertuar na najbliższe dni:
Komentarze
Brak komentarzy