Biała Podlaska ważnym partnerem ogólnopolskich debat na temat narodowej strategii rowerowej

Biała Podlaska ważnym partnerem ogólnopolskich debat na temat narodowej strategii rowerowej
fot. UM Biała Podlaska

Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej – najbardziej rowerowego miasta w Polsce w poprzednim i w tym roku – był gościem specjalnym trzeciej edycji międzynarodowej konferencji Polish Bicycle Summit w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Najbardziej opiniotwórczy dziennik w Polsce, „Rzeczpospolita”, konsekwentnie promuje rower jako najbardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska środek transportu i rekreacji, traktując to jako swoją misję. Za chwilę minie półtora roku od rozpoczęcia przez dziennik akcji społecznej „Rowerem przez Polskę”.

– Przez ten czas wnikliwie analizowaliśmy, jak wygląda „rowerowa Polska” i czego potrzebuje, aby się rozwijać. Rozpoczęliśmy też dyskusję, czy Polska potrzebuje krajowej strategii rowerowej, która odbiła się szerokim echem i jest kontynuowana przez wiele środowisk: liderów zielonej transformacji i zrównoważonej mobilności – pisze Hanna Wawrowska, pomysłodawczyni i dyrektorka Polish Bicycle Summit, autorka i szefowa „Rzeczpospolitej Życia Regionów”.

I właśnie narodowa strategia rowerowa była tematem wiodącym podczas trzeciej edycji międzynarodowej konferencji Polish Bicycle Summit, zorganizowanej 4 października w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Uczestnicy mieli za zadanie zastanowić się, w czym owa strategia może pomóc. Mieli się przyjrzeć, jak wygląda jej wdrożenie w innych krajach w Europie i na świecie. A także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Polska, która nigdy nie miała takiej strategii, ma szansę na jej powstanie i skuteczne wdrożenie. – Zapraszamy na Polish Bicycle Summit wszystkich liderów zmiany rowerowej w Polsce. Bądźcie z nami – zachęcała Hanna Wawrowska.

I właśnie jednym z gości specjalnych konferencji, na zaproszenie dziennika „Rzeczpospolita” i Polskiego Związku Kolarskiego, był prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Znalazł się tam nieprzypadkowo. Doceniono bowiem niebywały sukces miasta – zdobycie po raz drugi z rzędu tytułu Rowerowej Stolicy Polski. Dzięki temu Biała Podlaska stała się ważnym partnerem ogólnopolskich debat na temat roweru jako środka transportu przyjaznego dla środowiska, a także roweru jako bardzo atrakcyjnej formy rekreacji.

Michał Litwiniuk, oprócz tego, że brał udział we wszystkich odczytach i spotkaniach, został zaproszony jako jeden z prelegentów do panelu dyskusyjnego „Jak skutecznie wdrożyć krajową strategię rowerową?”.

– Podczas międzynarodowej konferencji Polish Bicycle Summit 2023 opowiedziałem o naszych wspaniałych doświadczeniach w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Razem z naczelnikiem wydziału rozwoju miasta Michałem Romanowskim podzieliliśmy się naszym doświadczeniem w gronie dyplomatów: ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Daphne Bergsmy, prezesa „Bike New York” Kennetha Jay’a Podziby, ambasadora Austrii Andreasa Stadlera, ambasadora Królestwa Danii Ole Tofta oraz samorządowców i aktywistów – opowiada prezydent Michał Litwiniuk.

Konferencji towarzyszyła wystawa o historii turystyki rowerowej w Polsce „Dookoła na dwa koła” w Muzeum Sportu i Turystyki oraz ekspozycja zdjęć znanego fotografa sportowego Szymona Gruchalskiego „Cycling nature”. Jak zapowiada Michał Litwiniuk, na pewno zobaczymy tę wystawę w Białej Podlaskiej.

zdjęcia UM Biała Podlaska

 


Michał Litwiniuk – samorządowiec, prawnik i nauczyciel akademicki. W 2002 roku zasiadł w Radzie Miasta Biała Podlaska z ramienia Platformy Obywatelskiej, uzyskując następnie reelekcję w latach 2006 i 2010. W latach 2014-2018, jako zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska, odpowiadał za edukację, kulturę, sport i politykę społeczną. Od 2018 roku prezydent tego miasta. Promotor aktywności fizycznej – instruktor wielu dyscyplin, m.in. narciarstwa, windsurfingu, survivalu. W 2022 roku, gdy Biała Podlaska została Rowerową Stolicą Polski, zdobył puchar prezydenta, który pokonał podczas miesiąca trwania rywalizacji najwięcej kilometrów. W 2023 roku mieszkańcy Białej Podlaskiej i przyjaciele miasta, po przejechaniu w czerwcu ponad 1 mln 130 tys. km, obronili mistrzowski tytuł, a Michał Litwiniuk ponownie okazał się samorządowcem z największą liczbą „wykręconych” kilometrów.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy