Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń, czyli Kossakowie w Romanowie
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie były niezwykle bogate intelektualnie i artystycznie. Obchodom przyświecało hasło: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Na wydarzenie „Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń” złożyły się wystawa „Od Juliusza do Joanny – malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskimi” oraz spotkanie z Joanną Kossak, praprawnuczką Juliusza, prawnuczką Wojciecha, wnuczką Jerzego, córką Glorii i siostrzenicą Simony. Imponujący rodowód!
Licznych gości przywitał Krzysztof Bruczuk, dyrektor muzeum. Wystawę z wielką starannością o szczegóły i profesjonalnie przygotowały Dorota Demianiuk i Dorota Uryniuk – pracownice muzeum, które prowadziły też rozmowę z Joanną Kossak.
Obie panie Doroty o pomyśle wystawy i o tym, jak udało się go zrealizować, mówią: – Wszystko zaczęło się od pani profesor Simony Kossak, biolożki i obrończyni Puszczy Białowieskiej. Od miłości do lasu, do przyrody, do fascynacji życiem na Dziedzińce. A na Dziedzińce część swojego dzieciństwa spędziła przybrana córka pani profesor. I tak po nitce… dobrnęłyśmy do Joanny. Przy okazji odkryłyśmy cudowny świat malarstwa, fascynujące życie cyganerii artystycznej, ale również i to spokojne, w najstarszym naturalnym lesie Europy, gdzie czas płynie zupełnie inaczej. Główną bohaterka wystawy jest Joanna Kossak, kontynuatorka rodzinnych tradycji artystycznych. Malarka mieszkająca w leśniczówce Podcerkiew w Puszczy Białowieskiej, podobnie jak jej przodkowie, ukochała konie. To one są bohaterami jej prac, które maluje ze znawstwem, szacunkiem i miłością.
Na wystawie pokazano prace malarskie Joanny Kossak oraz Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków. Podkreślono związki rodziny Kraszewskich z przedstawicielami rodu Kossaków.
Przygotowana przez muzeum ekspozycja pokazuje jedynie niewielką część artystycznego dorobku rodziny zasłużonej dla polskiej sztuki i kultury. Niepowtarzalny, charakterystyczny styl malarstwa historycznego Kossaków, ukazujący sceny batalistyczne, w których konie odgrywają ważną rolę kompozycyjną, zapadł w serca wielu pokoleń Polaków.
O związkach Kraszewskich i Kossaków dowiadujemy się z korespondencji Juliusza Kossaka z Józefem Ignacym Kraszewskim oraz Wojciecha Kossaka z Bogusławem Kraszewskim. Juliusz Kossak ilustrował też dzieła i wydarzenia autora „Starej baśni” oraz był członkiem podkomitetu przygotowującego krakowskie obchody jubileuszu 50-lecia działalności Józefa I. Kraszewskiego.
Wystawę „Od Juliusza do Joanny – malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskimi” można oglądać w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie od 10 września do 19 listopada 2023 roku. Zapraszamy, naprawdę warto.
Ewa Koziara
Komentarze
Brak komentarzy