Finał wojewódzkiego konkursu kulinarnego 'Kobieta Przedsiębiorcza'
W niedzielę w Urszulinie poznaliśmy zwycięzców konkursu finałowego „Kobieta Przedsiębiorcza”, skierowanego do przedstawicielek kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju wsi. Gwiazdą wieczoru była Edyta Geppert.
Przez ostatnie cztery lata panie rywalizowały ze sobą na płaszczyźnie kulinarnej i rękodzielniczej podczas konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, a motywami przewodnimi były lubelskie jabłka, zioła i kasza oraz owoce miękkie. Nowa odsłona konkursu polegała na wyszukaniu i wykonaniu potrawy o minimum 25-letniej recepturze, ściśle związanej z regionem lubelskim, oraz zaprezentowaniu dania przed komisją konkursową. Przepisy powinny znajdować się w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi, a wybrane potrawy powinny spełniać kryteria wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Do finału zakwalifikowało się 60 stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, które zmierzyły się ze sobą w Urszulinie, w niedzielę 3 września. Komisja konkursowa oceniła przygotowanie potraw, produktów i przetworów kulinarnych i dokonała wyboru zwycięzców:
I miejsce (7 tys. zł) trafiło do KGW Godziszowianki w Godziszowie Trzecim (powiat janowski) za danie – kaczka z jabłkami,
II miejsce (5 tys. zł) – KGW w Cycowie (powiat łęczyński) – bryzol z jelenia,
III miejsce (3 tys. zł) – KGW Malwianki w Kocku (powiat lubartowski) – szynka gotowana na sianie,
5 wyróżnień po 1000 zł trafiło do:
KGW Nowe Zadybie (powiat rycki) – racuszki ze zsiadłego mleka,
KGW w Sętkach (powiat radzyński) – knedle faszerowane po polsku,
KGW Sami Swoi Zastawie Kolonia i Łany (powiat krasnostawski) – gołąbki z grzybami,
KGW Zezulin Drugi (powiat łęczyński) – bułeczki z ziemniakami z nadzieniem śliwkowym,
KGW w Tyśmienicy (powiat parczewski) – karp w śmietanie.
– Konkurs „Kobieta Przedsiębiorcza” polegał na odtworzeniu tradycyjnych receptur z książek kucharskich i zaprezentowaniu potrawy zgodnie z zasadami savoir-vivre. Rozgrywki kulinarne w naszym województwie od lat gromadzą pokaźną liczbę kół gospodyń wiejskich, a śledzenie ich rywalizacji jest wspaniałym i pouczającym wydarzeniem. Serdecznie gratuluję wszystkim kołom, które dostały się do finału, bo swoją pracowitością potwierdzają, że warto przekazywać bogactwo kulinarnego dziedzictwa – mówił członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.
Półfinały w powiatach
Od kwietnia do lipca 2023 roku rozstrzygnięto 20 półfinałów na szczeblu powiatowym, podczas których nagrodzono laureatów I, II i III miejsca w każdym powiecie. Nagrodami rzeczowymi były:
I miejsce – wyjazd studyjny do Strasburga, gdzie laureaci zapoznają się z tajnikami produkcji produktów regionalnych i ich wprowadzania do sprzedaży,
II miejsce – porcelanowy serwis obiadowy,
III miejsce – porcelanowy serwis kawowy.
„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” 2019-2023
Co roku konkursy organizowane przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL oraz Krajową Sieć Obszarów Wiejskich cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do pierwszej edycji w 2019 roku zgłosiło się 66 kół gospodyń wiejskich, rok 2020 przyniósł 234 koła, w 2021 roku było 308 kół i stowarzyszeń, z kolei w ubiegłym roku – aż 356 kół. W 2022 roku zaprezentowano 370 potraw, 336 ciast oraz 164 wyrobów rękodzielniczych.
Województwo lubelskie zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich. Możemy poszczycić się 1431 kołami i stowarzyszeniami działającymi na ich prawach, które są zarejestrowane w ARiMR. Ten wynik plasuje województwo na trzecim miejscu, zaraz po województwie wielkopolskim (1697) i województwie mazowieckim (1627).
Komentarze
Brak komentarzy