Biała Podlaska: Obchody Światowego Dnia Świadomości FAS. Magdalena Różczka gościem specjalnym
W murach Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej w sobotę 9 września odbędzie się II konferencja pod nazwą ,,Bialskie dzieci bezpieczne”. W tym roku tematem przewodnim będzie wsparcie dzieci z FASD. Światowy Dzień FAS ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.
Konferencja rozpocznie się dokładnie o godzinie 9.09, tak aby symbolicznie dołączyć do wszystkich wydarzeń, które tego dnia odbywają się na całym świecie. Miejsce: aula 159R (parter) Akademii Bialska im. Jana Pawła II, ul. Sidorska 95/97, Biała Podlaska. Spotkanie potrwa do godziny 15. Obecność dobrze jest potwierdzić telefonicznie (tel. 730 341 445) lub mailowo (awernio@jedno-serce.pl).
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce. Odbywa się ono w ramach projektu współfinansowanego przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Spotkanie zostało pomyślane jako dialog osób reprezentujących świat nauki, specjalistów i praktyków, reprezentujących środowisko rodzin zastępczych i adopcyjnych.
W konferencji wezmą udział między innymi przedstawiciele władz samorządowych, służb socjalnych, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, rodzice zastępczy i adopcyjni. Gościem specjalnym będzie Magdalena Różczka – aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa, autorka serii książek „Gabi”.
W Polsce każdego roku rodzi się blisko 1000 dzieci z pełnymi objawami FAS – Fetal Alcohol Syndrom (Alkoholowy Zespół Płodowy) oraz około 10 000 ze spektrum FASD (Poalkoholowy Zespół Płodowy). FAS to zespół wad, chorób, dolegliwości, które są wynikiem spożywania alkoholu przez mamę dziecka w okresie ciąży. FASD to zaburzenia zarówno fizyczne, jak i te związane z rozwojem psychicznym czy intelektualnym. Objawy FAS możemy zobaczyć także na twarzy dziecka. Nie da się w pełni wyleczyć FAS, można natomiast ograniczać jego skutki – między innymi poprzez troskliwą opiekę, pełną miłości relację, różnorodne terapie i leczenie dziecka. Warto w ten sposób starać się podnosić jakość jego życia i dbać o jak najlepszy rozwój psychospołeczny.
Więcej informacji udziela: Edyta Wojtasińska – koordynator projektu, tel. 609 816 669, Anna Wernio – asystent koordynatora, tel. 730 341 445, Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce.
Komentarze
Brak komentarzy