Koncerty, konkursy i świetna zabawa, czyli święto plonów w Rakowiskach

Koncerty, konkursy i świetna zabawa, czyli święto plonów w Rakowiskach
fot. Jacek Korwin

Wielka radość sołectwa Cicibór Duży ze zwycięstwa w Turnieju Sołectw

Po jedenastu latach dożynki gminno-parafialne gminy Biała Podlaska ponownie odbyły się w Rakowiskach. W niedzielę 27 sierpnia na działce obok nowego kościoła św. Ojca Pio setki mieszkańców gminy oraz gości korzystało z mnóstwa przygotowanych atrakcji oraz świetnie się bawiło przy konkursach, zabawach i muzyce.

Dożynki zaplanowano w zupełnie innym miejscu w Rakowiskach niż dotychczas organizowane imprezy. Od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pozyskano działkę o powierzchni około dwóch hektarów, w zamian za jego rekultywację, tj. wycięcie samosiejek i zasianie trawy. I to tam, w bezpośrednim sąsiedztwie terenu należącego do parafii św. Ojca Pio, ustawiono scenę, namioty dla widowni, dmuchańce, stoiska dożynkowe sołectw itp.

Jak wiadomo, dożynki to najważniejsze święto wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami – rolników i mieszkańców wsi. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi mogą wreszcie odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach.

Jak mówiły ze sceny prowadzące uroczystość Agnieszka Bieńkowska i Katarzyna Pawłowska, święto plonów w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję. Stopniowo ewoluowało z dawnych słowiańskich tradycji do dzisiejszych chrześcijańskich ceremonii. I choć w wielu miejscach kraju obchody nieco różnią się od siebie, to łączącym je najważniejszym elementem jest wieniec.

Właśnie dlatego w niektórych miejscach kraju święto dożynkowe nazywane było właśnie wieńcem. Był on wyplatany z ostatnich łanów zboża, które zostawiano na polu. W wieniec wplatano owoce, kwiaty i inne przedmioty. Zdarzało się również, że wieniec przybierał formę korony lub klatki, wewnątrz której trzymano domowe ptactwo lub drobne zwierzęta.

Wieniec taki niesiony był przez pola aż do dworu właściciela ziemskiego, który przyjmował go, a w zamian obdarowywał chłopów kołaczem i solą. Po ceremonii przejęcia wieńca rozpoczynała się wspólna biesiada.

I podczas święta plonów w gminie Biała Podlaska tradycji tej stało się zadość. W tym roku aż 19 sołectw przygotowało piękne i okazałe wieńce (w jednym przypadku kosz dożynkowy), a starostowie dożynek wręczyli na scenie gospodarzowi – wójtowi gminy Wiesławowi Panasiukowi – bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Chleb został pokrojony, a później rozdany wśród gości i publiczności. Starostami dożynek byli Agnieszka Makarewicz i Piotr Michaluk.

Pani Agnieszka wraz z mężem Wojciechem prowadzą gospodarstwo rolne w sołectwie Terebela. Gospodarują na około 50 hektarach ziemi, na których uprawiane są głównie rośliny na paszę dla bydła, tj. kukurydza i lucerna na kiszonkę oraz zboża: pszenżyto, jęczmień oraz słonecznik na ziarna. Makarewiczowie zajmują się również hodowlą bydła mlecznego, a ich gospodarstwo jest nowocześnie wyposażone. Pani Agnieszka jest wzorową gospodynią i panią domu, a swój wolny czas poświęca rodzinie.

Z kolei Piotr Michaluk z żoną Małgorzatą prowadzą w Terebeli gospodarstwo rolne o powierzchni około 80 ha, gdzie uprawiane są przede wszystkim zboża: jęczmień, pszenżyto i pszenica, a także rzepak oraz kukurydza i słonecznik na ziarno. Poza tym zajmują się hodowlą trzody chlewnej. Pan Piotr swój czas stara się dzielić między obowiązki rolnicze a pasję motocyklową. Uwielbia bliższe i dalsze podróże motocyklem wraz z żoną.

Następnie odbył się najważniejszy moment dożynek, czyli ceremoniał dożynkowy wraz z prezentacją wieńców przez delegacje sołectw.

Oto krótka charakterystyka miejscowości:

Rakowiska

Wieś jest gospodarzem tegorocznych dożynek, ponownie po jedenastu latach. Rakowiska to jedna z największych i najliczniejszych miejscowości w gminie, licząca blisko 1700 mieszkańców. Sołtysem wsi jest Mieczysław Popławski. W ubiegłym roku w Rakowiskach przyszło na świat 13 dzieci: 7 chłopców i 6 dziewczynek.

Cicibór Duży

Mieszkańcy Cicibora Dużego, a jest ich ponad 700, jako najbliżsi sąsiedzi Rakowisk, włączyli się w organizację tegorocznego święta plonów. W 2022 roku w Ciciborze mieszkańców szczęśliwie przybyło, ponieważ urodziło się sześcioro dzieci: 4 chłopców i 2 dziewczynki. Sołtysem wsi jest Bożena Kałabun.

Konstrukcję wieńca wykonał Mirosław Mielnicki. Zborze ofiarowali rolnicy z Cicibora Dużego oraz Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Ciciborze Dużym. Wieniec wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Cicibora Dużego wraz z sołtys.

Terebela

Z racji bliskiego sąsiedztwa Terebela również wsparła organizację tegorocznych dożynek.  We wsi mieszka ponad 360 osób. W ubiegłym roku przybył jeden mieszkaniec, i była to dziewczynka. Sołtysem Terebeli jest Magdalena Michaluk.

A co o swoim wieńcu mówią jego twórcy? – Tegoroczny wieniec dożynkowy sołectwa Terebela to wieniec tradycyjny, w kształcie korony, zakończony krzyżem z hostią w centrum. Hostia została wykonana z ziaren sezamu i maku. Korona symbolizuje Matkę Boską jako Królową polskich łanów zbóż. Podstawę wieńca stanowi obręcz oraz pałąki z metalu, oplecione pszenicą, żytem, jęczmieniem i owsem. Symboliczne liście zostały wyklejone kłosami zbóż. Całość zdobią kwiaty i dekoracje z kłosów, nasion dyni, fasoli, kukurydzy i soczewicy. Wewnątrz korony umieszczone są owoce, warzywa oraz zioła i kwiaty terebelskich ogrodów i pól.

Zboża do wieńca użyczyli: Janina i Jan Paczuscy, Małgorzata i Tomasz Maziejukowie, Zofia i Zbigniew Łochina, Anna i Tadeusz Maksymiukowie, Małgorzata i Piotr Michalukowie. Wieniec dożynkowy sołectwa Terebela wykonały zapalone miejscowe działaczki, kultywując dawną tradycję dziękczynienia za uzyskane plony: Janina Paczuska, Renata Bogusz, Dorota Jucyk, Beata Mackiewicz, Elżbieta Derkacz, Maria Szyc, Małgorzata Michaluk, Gabriela Michaluk.

Cełujki

Wieś Cełujki zamieszkuje 251 osób. Sołtysem jest Roman Sawczuk. W ubiegłym roku w Cełujkach przyszły na świat cztery dziewczynki.

Wieniec dożynkowy ze zboża ofiarowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Rumianki z Cełujek wykonały: Monika Łochina, Teresa Ignaciuk, Aneta Sergiej, Marta Kasjaniuk, Edyta Plicka, Gabriela Krasucka, Karina Treska, Ewa Szalecka, i Elżbieta Walczuk.

Dokudów

Sołtysem Dokudowa I jest Krzysztof Borowik, a w Dokudowie II rządzi sołtys-kobieta – Katarzyna Klepacka. Wieś Dokudów I liczy sobie 221 mieszkańców, a Dokudów II – 283. W 2022 roku w obu miejscowościach przybyło po troje nowo narodzonych mieszkańców, po jednej dziewczynce i dwóch chłopców.

Wieniec w Dokudowie uwili i zboże ofiarowali członkowie zespołu Lewkowianie. Konstrukcję wieńca wykonali: Leszek Kurjaniuk, Wojciech Gurynowicz i Waldemar Klepacki.

Grabanów

Grabanów zamieszkuje 685 osób. W ubiegłym roku urodziło się dziewięcioro dzieci: cztery dziewczynki i pięciu chłopców. Urząd sołtysa sprawuje Marcin Kredens.

Podtrzymując wieloletnią tradycję wicia wieńca dożynkowego, panie z Koła Gospodyń Wiejskich Grabanowskie Pokolenia na Obcasach wzięły się do pracy. Zboża użyczyli Liliana i Adam Bujnikowie oraz Jolanta Romaniuk.

Przy ścinaniu zboża brali udział: Danuta Żelisko, Liliana Bujnik, Iwona Rogacin, Danuta Kredens oraz Jolanta i Edward Romaniukowie. Zboże wysuszyli i przechowali w swojej stodole państwo Kredens.

Przy gromadzeniu materiałów i wiciu wieńca brali udział: Jolanta Ladwiec, Jadwiga Chmielewska, Maria Cichańska z wnukami, Grażyna Mitura, Jolanta Romaniuk, Ewelina Wróbel, Danuta Żelisko, Danuta Kredens, Agnieszka Żelisko, Monika Garbatowska, Małgorzata Barszczewska, Iwona Rogacin z córką Marysią, Anna Nikoniuk, Katarzyna Ulita, Teresa Korszeń, Teresa Kroszczyńska, Liliana Bujnik i Marta Kasjaniuk.

Wykonawcy wieńca z Grabanowa dziękują wszystkim zaangażowanym za włożony trud, serce i miłą atmosferę w czasie przygotowań.

Jaźwiny

Jaźwiny to malownicza wieś położona między lasami i polami, która liczy 250 mieszkańców. W Jaźwinach rządzi sołtys Krzysztof Kuśmierczyk. W ubiegłym roku przybyło jedno dziecko – chłopiec. Czyżby to syn sołtysa?

Wieniec wykonały: Edyta Bołtowicz, Aneta Sławińska, Barbara Szumiło i Marta Bołtowicz. Konstrukcję wieńca wykonał Marian Bołtowicz. Zboże ofiarowali: Krzysztof Kuśmierczyk, Stanisław Czech i Marian Bołtowicz.

Łukowce

Łukowce liczą 178 mieszkańców. Urząd sołtysa sprawuje Renata Adamiuk-Skubis. W 2022 roku w Łukowcach przybyło troje dzieci: dwie dziewczynki i jeden chłopczyk.

Kosz dożynkowy z Łukowców przygotowali gospodynie i gospodarze z sołectwa. Wszystkie produkty – warzywa, owoce, zboże, chleb z tegorocznych zbiorów – zostały zebrane na ziemi łukowieckiej.

Młyniec

Wieś Młyniec zamieszkuje 113 mieszkańców. W tamtym roku w Młyńcu przyszło na świat dwoje dzieci: chłopiec i dziewczynka. Sołtysem wsi jest Stefan Śledź.

Wieniec uwiły: Agnieszka Szarubka, Wiesława Olędzka i Beata Giez. Konstrukcję wieńca przygotował Edmund Polkowski.

Perkowice

Perkowice liczą 193 mieszkańców. W 2022 roku grono mieszkańców Perkowic powiększył jeden chłopiec. Wsią zawiaduje sołtys Sebastian Gałązka.

Wieniec uwił i ofiarował zboże Jakub Pietruczuk, zaś konstrukcję do wieńca przygotował Paweł Pietruczuk.

Pojelce

Miejscowość liczy ponad 200 mieszkańców. Sołtyską Pojelec jest Izabela Kalich. W ubiegłym roku w Pojelcach urodziła się jedna dziewczynka.

Autorkami wspaniałego wieńca są panie z Koła Gospodyń Wiejskich Petardy z Pojelec.

Porosiuki

Miejscowość Porosiuki zamieszkuje 636 osób. Sołtysem wsi jest Mariola Lubańska. W ubiegłym roku w Porosiukach urodziło się dziewięcioro dzieci: trzy dziewczynki i sześciu chłopców.

Wieniec przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Aktywne Porosiuki. Konstrukcję wieńca przygotował Andrzej Markowski. Zboże ofiarowali: Kamil Markowski-Sidoruk, Szymon Markowski i Agata Zezula.

Wieniec uwili: Mariola Lubańska, Izabela Markowska, Szymon Markowski, Magda Markowska, Jadwiga Markowska-Sidoruk, Andżelika i Tomasz Malinowscy, Krystyna Onisiewicz, Danuta Kostyra, Grzegorz Szołucha, Katarzyna Izdebska, Anna Markowska i Krystyna Daniluk.

Rodzinny Ogród Działkowy Piotruś ze Styrzyńca

ROD Piotruś w 2022 roku obchodził 40-lecie istnienia. Jest jedynym Rodzinnym Ogrodem położonym w gminie Biała Podlaska. Na jego terenie znajduje się 438 działek ogrodowych. Prezesem jest Danuta Melańczuk.

Co roku ROD Piotruś bierze udział w dożynkach gminnych, prezentując wieniec dożynkowy, który uosabia urodzaj i dostatek kwiatów, ziół, owoców i warzyw. Wieniec dożynkowy wykonany został przez sekretarz ROD Danutę Melańczuk oraz instruktora ogrodowego ROD Elżbietę Weremko-Trocewicz. Swoją cegiełkę dołożyła też prezes ROD Danuta Melańczuk i działkowcy Zdzisław Struszkowski i Bogdan Kozak.

Sitnik

Liczba mieszkańców Sitnika to 395. W 2022 roku w Sitniku urodziło się czworo dzieci: jedna dziewczynka i trzech chłopców. Sołtysem wsi jest Bogdan Liniewicz.

Konstrukcję wieńca przygotowali Bogdan Liniewicz i Tomasz Adamiuk. Zboże ofiarowali Piotr Liniewicz i Sylwester Sidoruk.

Wieniec wykonały: Anna Adamiuk, Jadwiga Janiszek, Helena Liniewicz, Elżbieta Liniewicz, Agnieszka Sęczyk, Halina Siwek, Magda Sidoruk, Anna Paszkowska, Edyta Dunajko i Sabina Litwiniuk.

Sławacinek Stary

Sołtysem Sławacinka Starego jest Agata Sołtan. Sołtys trzyma pieczę nad 1178 mieszkańcami. W ubiegłym roku mieszkanki Sławacinka powiły ośmioro dzieci, w tym sześć dziewczynek i dwóch chłopców.

Wieniec uwiły panie z Zespołu Śpiewaczego Jutrzenka. Zboże ofiarowali Marek Maleńczuk i Rafał Maleńczuk. Konstrukcję wieńca wykonał Marian Krasocha, a materiał na tę konstrukcję ofiarował Romuald Michalczuk.

Styrzyniec

Wieś Styrzyniec zamieszkuje 608 osób. W ubiegłym roku urodziło się troje dzieci, czyli jedna dziewczynka i dwóch chłopców. Sołtysem Styrzyńca jest Roman Michałowski.

Wieniec uwiły: Czesława Wachowiec, Urszula Barnasiuk, Bogumiła Chodun, Bogumiła Weresa, Dorota Skraburska, Katarzyna Zubkowicz, Zenobia Michałowska, Maria Popek, Jadwiga Ciokalska i Wiesława Ciokalska.

Zboże ofiarowali rolnicy ze Styrzyńca, zaś konstrukcję wieńca wykonał Roman Michałowski.

Swory

Swory liczą sobie 457 mieszkańców. Urząd sołtysa sprawuje Bożena Sawczuk. W 2022 roku przyszła na świat jedna dziewczynka. Wieniec przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Baby gotowe na wszystko ze Swór.

Woskrzenice Małe

W Woskrzenicach Małych mieszka 287 osób. W ubiegłym roku urodziło się dwoje dzieci (dwóch chłopców). Urząd sołtysa sprawuje Tomasz Cydejko.

Wieniec wykonały: Józefa Cydejko, Krystyna Machul, Małgorzata Burczak, Marianna Romaniuk, Justyna Mikołajczuk, Bożena Zalewska, Elżbieta Kolenda i Katarzyna Cydejko.

Zboże ofiarowali: Mirosław Zalewski, Hubert Przybrzej, Arkadiusz Burczak i Karol Mikołajczuk. Konstrukcję wykonali Mirosław Zalewski i Tomasz Cydejko. Wieniec nieśli strażacy z OSP Woskrzenice Małe.

Wólka Plebańska

Miejscowość Wólka Plebańska leży wśród lasów, pól i łąk, nad pięknie meandrującą rzeką Rudką. Wólkę Plebańską zamieszkuje 408 osób, ale miejscowość dynamicznie się rozwija. Od ponad 20 lat sołtysem wsi jest Ireneusz Chalecki. W 2022 roku przybyło na świat troje dzieci: jedna dziewczynka i dwóch chłopców.

10 września sołtys wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Maki zaprasza do Wólki Plebańskiej na ostatni festyn tego lata w bialskiej gminie.

W tym roku członkowie KGW Maki oraz mieszkańcy sołectwa Wólka Plebańska przygotowali, zamiast wieńca, piękny kosz dożynkowy.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

– Dziękuję za te piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, tak jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony – podkreślił wójt Wiesław Panasiuk. – Dziękuję wam, drodzy rolnicy, za ciężką pracę i wytrwałość w dbaniu o naszą ziemię. Wasza praca jest fundamentem naszego dobrobytu. To dzięki wam mamy dostęp do świeżych, zdrowych produktów, które odżywiają nasze rodziny i wspierają naszą lokalną gospodarkę.

Faktycznie wszystkie zaprezentowane wieńce były urodziwe i wymagały ogromu pracy. Nic więc dziwnego, że co roku konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy budzi olbrzymie emocje. Do tego stopnia, że – jak zażartowała – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej Agnieszka Borodijuk – trudno jest skompletować jury do tego konkursu, bo ocena wieńców to wyjątkowa trudna i odpowiedzialna praca.

W tym roku jurorkami były: Teresa Więckowska – wieloletni pracownik bialskiego GOK, instruktor w Pracowni Zdobnictwa Ludowego w Worońcu, specjalistka w dziedzinie florystyki; Aniela Matczuk – jest nauczycielką z 20-letnim stażem, ale zrezygnowała z pracy na rzecz swojej pasji – ceramiki (w pracowni Ja Lepioszka prowadzi warsztaty ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych); Jolanta Zając – wieloletni instruktor w GOK, opiekunka pracowni tkackiej im. Stanisławy Baj w Hrudzie, niezrównany praktyk w wiciu wieńców dożynkowych, to pod jej czujnym okiem przez lata powstawały znane ze swoich oryginalnych form i misternego wykonania wieńce dożynkowe w sołectwie Hrud.

Za najpiękniejszy komisja uznała wieniec sołectwa Młyniec, i to on pojedzie reprezentować gminę Biała Podlaska na niedzielnych (3 września) dożynkach powiatowych w Drelowie. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Cicibór Duży i Jaźwiny, a na trzecim – też jednocześnie – Cełujki i Terebela. Wyróżnienie otrzymał wieniec ze Styrzyńca. Nagrodzono też wszystkie pozostałe wieńce, a więc z: Dokudowa, Perkowic, Grabanowa, Rakowisk, Sławacinka Starego, Sitnika, Wólki Plebańskiej, Porosiuk, Woskrzenic Małych, Swór, Pojelec, ROD Piotruś i Łukowców.

Najładniejsze stoisko i konkursy kulinarne

Następnie rozstrzygnięto pozostałe konkursy. Za najładniejsze stoisko dożynkowe uznano to przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Petardy z Pojelec. Na drugim miejscu znalazło się stoisko Koła Gospodyń Wiejskich Terra Bella z Terebeli, a na trzecim – Koła Gospodyń Wiejskich Maki z Wólki Plebańskiej. Wyróżnienie otrzymało sołectwo z Rakowisk.

Ponadto swój udział zgłosili i atrakcyjne stoiska przygotowali: KGW w Ciciborze Dużym, KGW w Czosnówce, KGW Aktywne Porosiuki, KGW Grabanowskie Pokolenia na Obcasach, KGW Jutrzenka i sołectwo ze Sławacinka Starego, KGW w Styrzyńcu, sołectwo Jaźwiny, sołectwa Dokudów Pierwszy i Dokudów Drugi, sołectwo Rakowiska.

Jeśli chodzi o konkurs na najsmaczniejszą potrawę dożynkową, zwyciężyły pierogi Heleny Liniewicz z Sitnika. Drugie miejsce zajęły polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym z plackami ziemniaczanymi i buraczkami Anety Tymoszuk z Cełujek, zaś trzecie – pasztet z dziczyzny z musem rarbarowym i żurawiną polany sosem kurkowym Danuty Żelisko z Grabanowa. Na wyróżnienie zasłużyły: Magdalena Markowska z Porosiuk, która przygotowała krokiety ziemniaczane w chrupiącej panierce z sosem kurkowym, oraz Małgorzata Michaluk z Terebeli za swoje terebelskie gołąbki z sosem paprykowym.

Pozostałe gospodynie biorące udział w konkursie ze swoimi doskonałymi potrawami to: Marzena Andrusiewicz, Maria Kalinowska, Katarzyna Klepacka, Bożena Kałabun, Elżbieta Kondraciuk, Beata Mackiewicz, Dorota Jucyk, Aneta Pykacz, Gabriela Michaluk, Barbara Kaliszuk i Barbara Szumiło.

Nie mniej uczestniczek wystartowało w konkursie na najsmaczniejsze ciasto dożynkowe. Tutaj jurorom najbardziej przypadł do gustu wyrób Marty Bołtowicz z Jaźwin. Drugie miejsce przyznano Urszuli Jarząbek z Wólki Plebańskiej, trzecie – Ewelinie Wróbel z Grabanowa, a wyróżnienie – Joannie Horbowiec z Terebeli.

W konkursie tym brały też udział, otrzymując nagrody i podziękowania: Zdzisława Klepacka, Magdalena Androsiuk, Danuta Bandzerewicz, Sylwia Mielnicka, Danuta Pasternak, Amelia Michaluk, Elżbieta Derkacz, Janina Paczuska, Justyna Opolska, Krystyna Daniluk, Katarzyna Mackiewicz, Gabriel Czemierowski, Jolanta Chwedoruk i Jadwiga Janiszek.

Jeśli chodzi o konkurs na najsmaczniejszy chleb dożynkowy, klasyfikacja przedstawia się następująco: 1. miejsce – Anna Abramowska z Czosnówki, 2. miejsce – Zofia Andrusiewicz z Wólki Plebańskiej, 3. miejsce – Sylwia Czemierowska z Czosnówki, wyróżnienia: Teresa Ignaciuk z Cełujek i Anna Mielnicka z Cicibora Dużego.

Na zademonstrowanie w konkursie swoich wypieków zdecydowały się też: Wioletta Chotkowska, Monika Garbatowska, Renata Bogusz, Agata Zuzula, Janina Kajor i Edyta Bołtowicz.

Jurorkami tych konkursów były: Ewa Nowosielska (przewodnicząca komisji) – specjalistka w dziedzinie gastronomii, instruktorka kulinarna, autorka wielu przepisów regionalnych i wieloletnia szefowa kuchni; Paulina Pietrusik, czyli Panna Apteczkowa z Kodnia, promotorka turystyki kulinarnej w nietypowy sposób, lokalna orędowniczka tradycyjnych smaków Południowego Podlasia; Urszula Nowicka – mistrzyni cukiernictwa, wieloletnia działaczka na rzecz rozwoju kuchni regionalnej, autorytet w zakresie kulinariów z bardzo dużym doświadczeniem w wypieku pieczywa, ciast oraz w przygotowaniu potraw regionalnych, w tym potraw kuchni szlacheckiej.

Emocjonujący Turniej Sołectw

W tym roku do tradycyjnego, bo organizowanego co roku już od wielu lat (wymyślonego przez wójta Wiesława Panasiuka), Turnieju Sołectw przystąpiło aż 9 sołectw. Uczestnicy przywdziali kolorowe koszulki, ufundowane przez wójta gminy, które po turnieju stały się ich własnością. Ekipy rywalizowały w różnych zabawnych dyscyplinach, jak np. zbieranie piłeczek do kosza na czas, ujeżdżanie byka czy dojenie krowy.

Ostatecznie, po zaciętej walce, zwyciężyła drużyna Cicibora Dużego, przed Styrzyńcem i Sławacinkiem Starym. Na kolejnych miejscach uplasowały się sołectwa: 4. Porosiuki, 5. Cełujki, 6. Jaźwiny, 7. Rakowiska, 8. Dokudów, 9. Pojelce. Wszystkie ekipy zostały obdarowane okazałymi pudłami nagród.

Scena pełna muzyki

Ale dożynki w Rakowiskach to nie tylko konkursy, ale także świetna zabawa przy muzyce. Na scenie wystąpiły takie zespoły jak: Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy Kalina z Klubu Kultury w Perkowicach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej (pod kierunkiem Andrzeja Rządkowskiego), zespół wokalny A JAK z GOK w Białej Podlaskiej, Zespół Taneczny Hałastra z Podlasia z Klubu Kultury w Sworach GOK w Białej Podlaskiej (instruktor Agnieszka Bieńkowska), Zespół Śpiewaczy Sitniczanie z Klubu Kultury w Sitniku GOK w Białej Podlaskiej (zespołem kieruje Jakub Gdela), Zespół Śpiewaczy Barwinek z Klubu Kultury w Styrzyńcu GOK w Białej Podlaskiej (pod kierunkiem Andrzeja Stępki), zespół wokalny Białynia z Klubu Kultury w Worońcu GOK w Białej Podlaskiej (instruktor Małgorzata Kozakiewicz), Zespół Śpiewaczy Chodźta Do Nos z Klubu Kultury w Sworach GOK w Białej Podlaskiej (instruktor Andrzej Stępka), Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy Wrzos z Klubu Kultury w Woskrzenicach GOK w Białej Podlaskiej (instruktor muzyczny Łukasz Truba), Zespół Śpiewaczy Jutrzenka ze Sławacinka Starego GOK w Białej Podlaskiej (instruktorem muzycznym jest Marek Brodawka), Zespół Śpiewaczy Zorza z Cicibora Dużego GOK w Białej Podlaskiej (grupą kieruje Jakub Gdela), Zespół Śpiewaczy Kaczeńce z Czosnówki (prowadzący Andrzej Chwaluczyk), Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy Lewkowianie z Klubu Kultury w Dokudowie GOK w Białej Podlaskiej (instruktor muzyczny Andrzej Chwaluczyk).

Oprócz zespołów, występ wokalny dała Wiktoria Szczepanowska. Ma 16 lat i jest uczennicą trzeciej klasy o profilu muzycznym w VI LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Laureatka wielu konkursów na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Stypendystka prezydenta miasta Biała Podlaska. Talent swój szlifuje pod okiem Krzysztofa Olesiejuka w BCK oraz Aleksandry Oberda-Alimbajew w studio Sing it w Lublinie. Wiktoria uwielbia śpiewać i dzielić się swoją pasją z ludźmi. Kocha zwierzęta i przyrodę.

Natomiast gwiazdą wieczoru była grupa Biała Armia, wykonująca covery znanego i lubianego zespołu Bajm, którego wokalistką jest Beata Kozidrak. Ale nie tylko, ponieważ usłyszeć można było także znane kawałki Roxette, Lombardu, Maanam, a także własne kompozycje zespołu. Wystąpił on w składzie: Marzena Pitula, Krzysztof Pitula, Rafał Pitula, Daniel Ksel i Darek Jurkowski.

Imprezę zwieńczyła potańcówka z zespołem dyskotekowym Forum, trwająca do północy.

Na placu dożynkowy swoje stoiska mieli: Wipasz, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej (23. batalion lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej), KRUS w Białej Podlaskiej oraz różnorodne stoiska z rękodziełem.

Organizatorami imprezy byli: Rada Gminy Biała Podlaska, wójt gminy Biała Podlaska, Parafia pw. św. Ojca Pio w Rakowiskach, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej.

Jacek Korwin

zdjęcia Jacek Korwin

Zobacz też całą galerię zdjęć z imprezy dożynkowej w Rakowiskach:

Gmina Biała Podlaska: Dożynki gminno-parafialne w Rakowiskach 2023

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy