Vivat Ukraina! – Bialski amfiteatr huczał od braw

Vivat Ukraina! – Bialski amfiteatr huczał od braw
fot. Urząd Miasta Biała Podlaska

24 sierpnia, Dzień Niepodległości walczącej z najeźdźcą Ukrainy, stał się przyczynkiem wyjątkowego koncertu w ramach piątego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, z udziałem artystów Lwowskiej Opery Narodowej. Licznie przybyła do amfiteatru publiczność (wszystkie sektory wypełnione do ostatniego miejsca) wysłuchała 21- osobowej orkiestry, trójki jej solistów (Darii Lytovchenko, Maksyma Vorocheka i Petra Radeyko) oraz zaproszonych gości z Polski – sopranistki Edyty Piaseckiej z Opery Krakowskiej i akordeonisty Klaudiusza Barana, rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

W roli prowadzących galę wystąpili: dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Korwin-Piotrowski i dziennikarka telewizyjna TVN Blanka Zalewska. Pochodząca z Białej Podlaskiej reporterka od dziesięciu lat przebywa na Ukrainie, zna na wskroś tamtejsze realia i przybliża polskim widzom rozgrywający się każdego dnia dramat wojenny. Z licznych podróży na Ukrainę przywiozła mnóstwo doświadczeń, poruszających reportaży i wspomnień, prezentowanych w amfiteatrze w postaci filmowej. Bardzo poruszające okazały się też wypowiedzi artystów wspomagających walczących na froncie żołnierzy.

Po odegraniu przez lwowską orkiestrę hymnów Ukrainy i Polski, głos zabrał konsul Ukrainy w Lublinie Artem Valah, aby wyrazić głęboką wdzięczność mieszkańcom Białej Podlaskiej za życzliwość, zrozumienie, ogromną pomoc i wsparcie tysiącom uchodźców z kraju ogarniętego wojenną pożogą. Znaczącym wyrazem owej wdzięczności stało się odznaczenie ministra obrony Narodowej Ukrainy Kyryło Budanova, wręczone przez konsula Valaha prezydentowi miasta Michałowi Litwiniukowi.

Wzruszony prezydent powiedział między innymi: – W Dniu Niepodległości Ukrainy solidaryzujemy się z walczącym narodem, mamy otwarte serca i rosyjskie zło nazywamy złem. Przyjmuję to odznaczenie w imieniu wspaniałego miasta, które nie jest może wielkie, ale wypełnione życzliwością i wielkimi emocjami. W trudnym dla sąsiadów momencie Polacy zachowali się jak trzeba i spontanicznie pospieszyli z wielostronną pomocą. Codzienne obowiązki i zwyczajne życie nie przesłaniają nam świadomości, że tuż za naszą granicą każdego dnia rozgrywa się dramat i giną bezbronni ludzie. Jesteśmy pełni podziwu dla bohaterstwa naszych sąsiadów i braci z Ukrainy, dających światu wzorzec bezkompromisowej postawy w obronie swej ojczyzny i najświętszych wartości. Mamy świadomość – kontynuował prezydent Litwiniuk – że Ukraińcy chcą żyć w wolnym i suwerennym kraju, i marzą, aby znaleźć się w rodzinie niezagrożonych niebezpieczeństwem i demokratycznych państw Europy. Zło, któremu na imię rosyjska agresja, wywołuje w nas dezaprobatę i solidarność z obrońcami niezawisłości. W Dniu Niepodległości dumnego i walczącego narodu życzymy mu zwycięstwa.

Koncertową galę wypełniły fragmenty dzieł operowych Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gaetano Donizettiego i Gioacchino Rosinniego, ludowe pieśni ukraińskie oraz kompozycje Astora Piazzoli. Publiczność na stojąco oklaskiwała doskonale brzmiącą orkiestrę pod dyrekcją Ivana Cherednichenko oraz piękno i czystość głosów czwórki solistów.

Pośród siedmiu arii operowych wykonywanych tego wieczoru, na szczególne słowa uznania zasłużyły dwa duety: Zerliny i Don Giovanniego „La ci darem la mano” z „Don Giuovanniego” Mozarta oraz Rossiny i Figara z „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego. W obu przypadkach szczytowej sztuki muzycznej fantastycznie zabrzmiały głosy Edyty Piaseckiej i Petra Radeyko. Solistka Opery Krakowskiej popisała się przy okazji olśniewającą koloraturą.

Lwowską galę zakończyło wspólne odśpiewanie ludowej pieśni „Hej, Sokoły”, z tekstem polsko-ukraińskiego poety Tomasza Padury. Była ona wykonywana w czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921, kiedy wojska polskie i ukraińskie walczyły przeciwko Rosji Radzieckiej. Potem stała się symbolem wolności, niezależności i siły. Do czwórki wykonujących ją solistów dołączyła publiczność, i cały amfiteatr śpiewał gromko „Sokoły”.

Istvan Grabowski

zdjęcia Urząd Miasta Biała Podlaska

Czytaj też naszą relację z inaugurującego festiwal koncertu „Klasycznie i romantycznie”.

Obejrzyj zdjęcia z niedzielnego koncertu otwierającego tegoroczny festiwal.

Zobacz artykuł i zdjęcia z Kameralnego koncertu w Bialskim Centrum Kultury pt. „Przeboje Bogusława Kaczyńskiego”.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy