Niedziela w Terespolu: muzyka, kulinaria i rozrywka

Niedziela w Terespolu: muzyka, kulinaria i rozrywka
fot. Terespolskie Studio Filmowe

W niedzielę 13 sierpnia odbyło się w Terespolu wydarzenie, które od lat jest jedną z największych i najważniejszych imprez plenerowych w regionie. W tym roku hasłem przewodnim było ,,Niedziela w Terespolu – Wielokulturowe Miasto”. Ten dzień obfitował w wiele ważnych dla mieszkańców działań o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, patriotycznym, a także sportowym.

Na początek uroczyście odsłonięto pomnik w postaci multimedialnej ławeczki, poświęconej przedwojennemu burmistrzowi miasta Andrzejowi Bajowi. Pomnik został sfinansowany z pieniędzy Instytutu Pamięci Narodowej.

Pamiętano także o innej ważnej dla Terespola postaci z XX-lecia międzywojennego – gen. Franciszku Krajowskim. Już po raz trzeci, na jego cześć, odbyły się biegi uliczne.  Zawody wystartowały tuż po tym, jak delegacje odsłaniające pomnik Andrzeja Baja przybyły na teren stadionu miejskiego, gdzie właśnie rozpoczynał się festyn.

Na samym początku na scenie zaprezentowali się harmonijkarze, którzy zjechali się z całego regionu Polski Wschodniej na zaproszenie Janusza Sałtrukiewicza (lokalnego promotora harmonijki ustnej i gry w szachy) oraz zespół ludowy z partnerskiego miasta w Ukrainie – Łucka.

Wschodniosłowiańska muzyka ludowa zawsze przypada terespolskiej publiczności do gustu. Po południu na scenie zaprezentowano program artystyczny pt. ,,Muzyka Wielokulturowego Terespola”, na ziemiach którego przez wieki mieszkali Polacy, Żydzi, Niemcy, Rusini (Ukraińcy, Białorusini), Tatarzy czy Cyganie, tworząc wspólnie wielokulturowe dziedzictwo.

Koncert artystów scen polskich i światowych poprowadził Ryszard Nowaczewski, a wystąpili m.in. Danuta Stankiewicz, Jolanta Jaszkowska, Genadyj Ischakow, Angelo Ciureja & Miro Iła. Publiczność miała okazję usłyszeć na jednej scenie pieśni i melodie polskie i żydowskie, ukraińskie, cygańskie czy niemieckie. Zaprezentowany program muzyczny nawiązywał do tradycji dawnych mieszkańców miasta i jego okolic. Zbliżający się wieczór należał już do gwiazd rodzimej sceny muzycznej. Na początek liczną publiczność pod scenę przyciągnął zespół disco polo Weekend.

Później sceną zawładnęła młoda, utalentowana Roksana Węgiel. Wokalistka ma już na kocie wiele sukcesów. Jest zwyciężczynią pierwszej edycji programu „The Voice Kids”, XVI Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2018) i trzeciej edycji programu tanecznego Dance Dance Dance (2021). Osiemnastolatka jest także laureatką Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy (2019). Artystka przy akompaniamencie chłopaków z kapeli wykonała przeboje ze swoich dwóch płyt, m.in. ,,Dobrze jest, jak jest” i najnowszy utwór pt. ,,Miasto”.

Główną gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży – wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów, który nadaje polskiej muzyce pop najwyższe światowe standardy. W 2022 roku Hyży wrócił do gry w dobrym stylu, jaki charakteryzuje największych – z lekkością, odrobiną humoru i przede wszystkim przebojowością, jaka towarzyszy mu od początku kariery. Jego utwory nie schodzą z radiowych playlist. „Króla nocy”, O Pani!”, „Na chwilę” czy „Wstaję” usłyszeć można na antenie o każdej porze. Podobnie było na scenie w Terespolu. Razem z zespołem dał świetny show, który z pewnością zapadnie publiczności w pamięci.

Na zakończenie dyskotekę poprowadził DJ Sant z bialskiego klubu Gramofon, który zaprezentował własne mixy popularnych utworów z klubowymi bitami. Wielokulturowość Terespola podkreślili także zaproszeni edukatorzy, którzy przygotowali namioty wystawiennicze, prezentujące dorobek kulturowy narodowości i grup etnicznych, które przez wieki zamieszkiwały Terespol i okolice.

Społeczność Tatarów reprezentowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. Można było postrzelać z łuku i spróbować tradycyjnego tatarskiego pieroga. Rycerzy polskich i rusińskich odtwarzało Bractwo Fortis z Białej Podlaskiej. Odbyły się pokazy walki rycerskiej oraz wystawa dawnej broni i ekwipunku.

Kulturę niemiecką i żydowską reprezentowała firma Templum Temporis z Warszawy. Można było zaobserwować jak dawniej tkało się odzież, wyrabiało garnki, a także spróbować kilku potraw charakterystycznych dla obydwu kuchni. Najmłodsi odwiedzający mieli okazję samemu przygotować którąś z dawnych potraw, a specjały od razu były zapiekane w specjalnym żeliwnym piecu.

Kulinaria, wschodnioeuropejskie wzornictwo w postaci tzw. pereborów oraz wyroby ceramiczne zaprezentowała ekipa z Łucka na Ukrainie. Tu także można było spróbować regionalnych potraw, które kiedyś były powszechne na naszych terenach.

Ważnym punktem imprezy było oficjalne otwarcie, podczas którego burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Tarasiuk i wiceprzewodnicząca Ewa Zając wręczyli coroczne statuetki „Zasłużony dla Miasta Terespol”. W tym roku otrzymali je:

– poseł na sejm RP Dariusz Stefaniuk, odebrał statuetkę wyjątkowo podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Andrzeja Baja,

– działacz społeczny, rekonstruktor historyczny Janusz Kopczyński z Regimentu Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu,

– Klub Seniora Srebrny Włos, pod przewodnictwem Ryszarda Korneluka. Zespół śpiewaczy Echo Polesia, będący częścią Klubu Seniora, podziękował kapitule przyznającej nagrodę, śpiewając własny utwór. Warto dodać, że w tym roku klub świętował 20-lecie swojej działalności na rzecz miasta Terespol.

Swój debiut na dużej scenie miała lokalna poetka Grażyna Leonienko, która wyrecytowała swoje dwa najnowsze wiersze. Podczas imprezy Fundacja Combat Alert otrzymała symboliczną dotację celową z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej (w ramach Funduszu Patriotycznego), w wysokości 150 tys. zł na utworzenie tzw. Stanicy Patriotycznej im. gen. Józefa Hallera w ośrodku szkoleniowym w Terespolu.

Podczas festynu obecni byli także nasi organizatorscy partnerzy z 18. Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, którzy wystawili maszyny bojowe. Wspierali ich członkowie Combat Alert. Obecni byli także funkcjonariusze Straży Granicznej z Terespola, którzy również zaprezentowali swój sprzęt.

Dużą atrakcją dla dzieci było wesołe miasteczko. a także namiot miasta Terespol, w którym pracownia plastyczna MCKSiR w Terespolu oferowała malowanie buziek i kręcenie warkoczy.

zdjęcia Terespolskie Studio Filmowe

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy