Klasyczne i romantyczne melodie na inaugurację Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego – zapowiedź

Klasyczne i romantyczne melodie na inaugurację Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego – zapowiedź
fot. Fundacja Orfeo

Gwiazdy widowiska "Wiedeń moich marzeń" z 2019 roku

Już tylko trzy dni dzielą bialską publiczność od inauguracji piątej edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W najbliższą niedzielę 20 sierpnia o godzinie 18 w bialskim amfiteatrze rozpocznie się koncert muzyczny „Klasycznie i romantycznie”. Zapowiadają się nie lada atrakcje.

Miłośnicy operetki usłyszą dzieła Scarlattiego, Verdiego, Straussa, Kalmana, Lehara, Zellera, Galliano, Piazzolli, Majkusiaka i pieśni neapolitańskie. Ich wykonawcami będą: Iwona Socha (sopran), Łukasz Gaj (tenor) oraz akordeonista Maksymilian Lejk (laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego). Wykonawcom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny Artura Jaronia – Strauss Ensemble.

 

Sopranistka Iwona Socha jest znaną i doświadczoną artystką. Najpierw uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Ukończyła też z wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina. Ponadto w 2002 roku uzyskała dyplom na wydziale radiowo-telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Artystka jest finalistką i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych. Debiutowała w maju 2005 roku na scenie Opery Śląskiej, śpiewając partię Małgorzaty w „Fauście” Charlesa Gounoda.

Sopranistka Iwona Socha

W ocenie krytyków jest artystką wszechstronną. W bogatym repertuarze ma liczne partie oratoryjne, operowe, operetkowe, a także utwory liryki wokalnej. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach wokalnych, m.in. Izabeli Kłosińskiej, Ingrid Kremling, Adama Kruszewskiego, Petera Mury, Jadwigi Romańskiej, Jolanty Żmurko oraz Teresy Żylis-Gara. Doświadczenie sceniczne pozwoliło jej rozpocząć w marcu 2016 roku w Wiedniu indywidualną współpracę wokalną z Ileaną Cotrubas.

Iwona Socha regularnie występuje z orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi w kraju, w tym z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Sinfonią Iuventus. Współpracuje też z wiodącymi ośrodkami operowymi i operetkowymi w Bydgoszczy, Bytomiu, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Ma za sobą występy na licznych festiwalach muzycznych, m.in.: VII Międzynarodowym Festiwalu Operete Kauno Pilyje (Litwa), Festiwalu Saint Maxime la Sainte Baume (Francja), Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gliwicach, Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, 52. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Bravo Maestro w Kąśnej-Dolnej, 18. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, 10. Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej w Sosnowcu, Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Festiwalu Oratoryjnym Musica Sacromontana, a także w prestiżowych Koncertach na Wawelu, w ramach Letniego Festiwalu Operowego Opery Krakowskiej.

Przed dziesięciu laty uzyskała prestiżowy laur dla Najlepszej Śpiewaczki Operowej w ramach Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, natomiast w kwietniu 2016 roku otrzymała nagrodę Wydawców Katolickich Feniks za płytę z mszą Józefa Zeidlera „Missa Pastorita”, zrealizowaną z udziałem orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

 

Łukasz Gaj z wyróżnieniem ukończył w 2008 roku studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, na wydziale wokalno-aktorskim w klasie dr. hab. Maciej Bartczaka. Ukończył też kurs menadżera kultury na platformie Studium Prawa Europejskiego. Znakomicie spełnia się w różnych rolach.

Tenor Łukasz Gaj

W bogatym repertuarze posiada ponad 40 partii operowych, operetkowych i oratoryjnych. Występuje chętnie w teatrach operowych i w filharmonii. Występował na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach operowych m.in. w Regensburgu, Xanten, Schwerinie (Niemcy), Wiltz (Luksemburg), Saaremaa w Estonii, Daegu International Opera Festival w Korei Południowej.

Dał się poznać jako zdolny uczestnik licznych festiwali muzycznych, m.in. Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Ave Maria, Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Borsiga, Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera oraz Festiwalu Viva il Canto w Cieszynie.

Od ośmiu lat Łukasz Gaj jest dyrektorem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Od roku akademickiego 2020/2021 jest też asystentem w klasie prof. Ewy Biegas w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Bialska publiczność miała już możliwość poznać jego walory wokalne przed czterema laty, w widowisku „Wiedeń moich marzeń”. W niedzielny wieczór zaśpiewa ponownie.

Istvan Grabowski

zdjęcia Fundacja Orfeo

Czytaj szczegółowy program 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego już za dwa tygodnie

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy