30 lipca Światowym Dniem Walki z Handlem Ludźmi
Handel ludźmi jest zbrodnią. To przestępstwo przeciwko wolności i życiu. To proceder, który uderza w godność, psychikę oraz prawa człowieka. 30 lipca, w Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi, warto przypomnieć, jak nie stać się ofiarą tego przestępstwa.
Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa. Oznacza werbowanie, transportowanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły lub innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy, wykorzystania słabości, wręczenie lub przyjęcie płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inna osobą, w celu wykorzystania.
Ponieważ każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, interesując się ofertami pracy, zwłaszcza za granicą, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zminimalizują ryzyko stania się ofiarą tego przestępstwa:
- • upewnij się, że wybrany pracodawca istnieje (poproś o adres, numer telefonu);
- • sprawdź, czy pośrednik działa legalnie;
- • uzyskaj informację, na jaką pomoc można liczyć ze strony pośrednika w razie niedotrzymania warunków umowy o pracę;
- • poproś o przygotowanie umowy o pracę w języku polskim i przed jej podpisaniem uważnie przeczytaj dokument. W razie niejasności, zawsze poproś o wyjaśnienie;
- • sprawdź ważność swojego paszportu;
- • zabierz wszelkie potrzebne pozwolenia oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje;
- • ubezpiecz się, jeżeli nie gwarantuje tego pracodawca (w takiej sytuacji sprawdź przepisy prawa pracy pod kątem obowiązków pracodawcy);
- • poproś pośrednika o pokwitowanie w przypadku przekazania pieniędzy, np. na bilet;
- • wykonaj kserokopie dokumentów – paszportu, dowodu osobistego, pozwolenia, umowy o pracę, wizy (jeżeli w danym kraju jest wymagana) – i pozostaw je bliskim osobom;
- • zostaw najbliższym adres i numer telefonu pracodawcy;
- • ustal z bliskimi częstotliwość kontaktów oraz hasło, które posłuży w sytuacji zagrożenia oraz braku możliwości swobodnej rozmowy;
- • przed wyjazdem zapoznaj się z adresami i numerami telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego planowany jest wyjazd.
W przypadku podejrzenia, że mogłeś stać się ofiarą przestępstwa handlu ludźmi, skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami, takimi jak lokalne organy ścigania, organizacje społeczne lub linie wsparcia dla ofiar pracy przymusowej, które będą w stanie udzielić ci pomocy i wsparcia w trudnej sytuacji.
Warto zwrócić się do ekspertów Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi. Uzyskasz tam informacje, konsultacje prawne i wsparcie w kontaktach z właściwymi instytucjami. Po pomoc do pracowników Centrum można zwrócić się telefonicznie bądź mailowo: tel. +48 22 628 01 20, email: kcik@strada.org.pl.
O pomoc możesz zwrócić się również do Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu – La Strada. Po pomoc do pracowników fundacji można zwrócić się telefonicznie bądź mailowo: tel. +48 22 628 99 99, email: strada@strada.org.pl. Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można m.in. na rządowym Portalu o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi.
Materiał: KMP w Białej Podlaskiej
Komentarze
Brak komentarzy