Terespol: 20 lat klubu seniora Srebrny Włos
Terespolski klub seniora Srebrny Włos ma już 20 lat. Zaczęło się w sposób dość banalny. W lutym 2003 roku grupa seniorów na czele z Zofią i Stanisławem Skolimowskimi oraz ówczesnym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Ryszardem Kornelukiem zaczęli realizować wspólny pomysł zorganizowania grupy osób, których dzisiaj określamy „trzeci wiek”.
W zamyśle organizatorów grupa ta miała przestać kojarzyć się społeczeństwu z obiegowym wizerunkiem staruszków, czyli „bambosze, kalosze, różaniec”, i ciągłym narzekaniem na swój stan zdrowia. Członkowie tej grupy mieli dać nowy impuls do życia, pokazać, że i w tym wieku możliwa jest przeróżna aktywność.
I tak się stało. Mimo że powstanie grupy nie zostało odpowiednio nagłośnione, seniorzy chętnie zapisywali się i utożsamiali z tą grupą. Nadano jej nazwę Klub Seniora Srebrny Włos. Pierwszym prezesem klubu został wybrany Stanisław Skolimowski, a jego żona Zofia Skolimowska chętnie użyczała swego głosu i grała na akordeonie. Po Skolimowskim przez 13 lat funkcję prezesa pełnił Kazimierz Michalak, a po jego rezygnacji – Ryszard Korneluk.
Od początku funkcjonowania Srebrny Włos postawił na rożne formy aktywnej działalności. Oprócz tradycyjnych spotkań czwartkowych, seniorzy spotykają się na różnych imprezach okolicznościowych: z okazji jubileuszy 80 lat życia seniora, w ramach klubu brydżowego, na spotkaniach świątecznych, sylwestrowych, na święcie pieroga itp. Od wielu lat organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi, na przykład z policjantem, rzecznikiem praw konsumentów, autorami prozy i poezji, ludźmi kultury i oświaty. Członkowie zapraszani są na wieczory literackie w Terespolu i poza miastem, wykłady prozdrowotne itp.
Seniorzy Srebrnego Włosa nawiązali i utrzymują wzajemne kontakty z innymi klubami seniorów, np. Łobaczewiankami, Dobryniankami, Klubem Złoty Wiek z Małaszewicz, Salonikiem z Piszczaca, z klubem z Dubeczna, a także białoruskim Nadieżda z Brześcia. Cyklicznie organizowane są też spotkania na łonie natury – ogniska z kiełbaskami.
W okresie działalności klubu seniorzy uczestniczyli w wielu wycieczkach, np. byli w Kotlinie Kłodzkiej, Zamku Książ, Zamościu, twierdzy Modlin, hucie szkła w Dubecznej, na lotnisku Okęcie, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Brali udział w rajdach rowerowych oraz spływach kajakowych po Bugu.
Od ponad dziesięciu lat, na wniosek ówczesnego prezesa Kazimierza Michalaka, w ramach klubu działa zespół śpiewaczy Echo Polesia. Jego instruktorem muzycznym i dyrygentem jest Tomasz Jezuit. Śpiewacy Echa Polesia wielokrotnie występowali w kościołach w Terespolu i Małaszewiczach z koncertami kolęd, pieśni wielkopostnych i patriotycznych. Swymi występami uświetniają również w Terespolu uroczystości patriotyczne, np. z okazji 3 maja czy 11 listopada.
Śpiewają także na dorocznym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych i Wielkopostnych w Sosnówce, Festiwalu Sękaczy w Łomazach, Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Tucznej, Przeglądach Pieśni Papieskich i Maryjnych w Kodniu, w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie, w Kobylanach oraz szeregu powiatowych przeglądów pieśni maryjnych i popularnych, jak np. w Polubiczach, Rokitnie czy Olszynie. Poza tym zespół występują podczas imprez rocznicowych, np. z okazji jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego.
Echo Polesia może się pochwalić osiągnięciami wokalno-muzycznymi, np. pierwszym miejscem na Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej czy trzecim – na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. Tego rodzaju imprezy niejednokrotnie zbiegają się z 50. rocznicami ślubów śpiewających członków klubu, tak jak np. małżeństw Matwiejuków czy Jastrzębskich.
Patronat i opiekę kulturalną nad seniorami sprawują Urząd Miasta Terespol, Rada Miasta i Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu. Podczas uroczystości jubileuszowej w 20. rocznicę istnienia, która odbyła się 14 czerwca, klub Srebrny Włos otrzymał wiele upominków rzeczowych, listów gratulacyjnych i okolicznościowych życzeń. Z okazji jubileuszu śpiewający członek klubu Kazimierz Michalak napisał okolicznościowy tekst piosenki, a aranżację i muzykę do tego utworu skomponował Tomasz Jezuit. Uroczystość uatrakcyjniły występy zespołów Dobrynianki, Łobaczewianki i Echo Polesia.
Adam Jastrzebski
zdjęcia Tomasz Jezuit i Edward Wowczeniuk
Komentarze
Brak komentarzy