Biała Podlaska: Dzień weterana w 24. rocznicę powstania Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
W maju 2023 roku mija 24. rocznica powołania w Warszawie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W sobotę 20 maja w Białej Podlaskiej odbyła się z tej okazji uroczystość rocznicowa.
Utworzenie w Warszawie 24 lata temu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ to efekt wielu różnych czynników, ale najważniejszym było poczucie potrzeby powołania „wspólnoty przeżyć”, jak stwierdził śp. gen. bryg w st. spocz. dr Tadeusz Cepak, pierwszy prezes stowarzyszenia. Przeżyć, które zrodziły się w misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami naszego kraju.
– Jakże pięknie rozwinął tę ideę wspólnoty przeżyć obecny prezes stowarzyszenia gen. w st. spocz. dr Stanisław Woźniak, który wzbogacił ją o wartości moralne i etyczne, kształtujące współczesny obraz weterana, kombatanta, w kraju i na arenie międzynarodowej. To generał Stanisław Woźniak jest autorem słów, że weteran to brzmi dumnie, weteranem być to zaszczyt. Słowa te to nasze przesłanie, nasza tożsamość, której nikt nam nie odbierze. Słowa o niezwykłych i ważnych kartach historii polskiego wojska – zaczął swoje przemówienie podczas bialskiej uroczystości ppłk Artur Artecki, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, prezes Koła nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej.
Jak podkreślił, rok 2023 jest bogaty w jubileusze. Obchodzimy w tym roku 70. rocznicę udziału Polaków w misjach poza granicami państwa, półwiecze służby w misjach pokojowych ONZ, 35. rocznicę uhonorowania Pokojową Nagrodą Nobla Sił Pokojowych ONZ oraz 15-lecie istnienia Koła nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej.
Dwadzieścia cztery lata minęło od czasu, kiedy w 1999 roku powstało Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, piętnaście, od kiedy istnieje bialskie koło. – Czas szybko płynie, pięć lat temu obchodziliśmy skromny, dziesięcioletni jubileusz. Mamy swój własny pomnik pamięci tych, którzy byli na misjach poza granicami państwa w ramach rezolucji ONZ. Jesteśmy w środowisku społecznym Białej Podlaskiej, w środowisku powiatu bialskiego rozpoznawalni. Cieszymy się poważaniem i uznaniem. Cieszę się bardzo, że nasze uroczystości objęli honorowym patronatem prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz starosta bialski Mariusz Filipiuk – mówił Artur Artecki.
Na uroczystość rocznicową w Białej Podlaskiej przybyli: wiceprezydent miasta Maciej Buczyński wraz z kierownikiem referatu kultury i sportu miasta Biała Podlaska Beatą Demianiuk; reprezentująca starostę bialskiego zastępca dyrektora wydziału spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Małgorzata Kadłubowska; wiceprezes ZG SKMP ONZ płk w st. spocz. Waldemar Wojtan; ksiądz kanonik, kapelan Straży Granicznej płk Wiesław Kondraciuk; prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej ppłk w st. spocz. Kazimierz Dyczkowski; prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Białej Podlaskiej mjr. rez. pil. Mirosław Joński; prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Białej Podlaskiej podinsp. w st. spocz. Zbigniew Lisiecki; przewodniczący Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Białej Podlaskiej asp. w st. spocz. Wiesław Tomczuk; prezes koła nr 50 SKMP ONZ w Lublinie płk rez. Kazimierz Jóźwiak. Asystę honorową pełnili żołnierze batalionu zmechanizowanego 1BPanc.
Obchodzone 29 maja Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ oraz Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa wiążą się z ponad 70-letnim udziałem żołnierzy, funkcjonariuszy i cywilnych specjalistów w operacjach pokojowych ONZ oraz OBWE, NATO i UE. Od 1953 roku w blisko stu operacjach pokojowych, stabilizacyjnych, humanitarnych oraz antyterrorystycznych uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób. Pełnili oni zaszczytną służbę dla pokoju. Firmowały ich rożne organizacje międzynarodowe w różnych częściach świata. Codziennie, ryzykując zdrowiem i życiem, żołnierze wypełniali swój misjonarski obowiązek.
– Dzisiejsze święto jest też wspomnieniem o tych, którzy nie wrócili, którzy złożyli największą ofiarę Ojczyźnie, oddali w obronie pokoju swoje życie. Tych, którzy w wyniku upływu czasu i uszczerbku na zdrowiu odeszli na wieczna służbę. Uczcijmy minutą ciszy ich pamięć – mówił ppłk Artur Artecki. – W Warszawie na ulicy Puławskiej znajduje się mur, na którym wypisano 121 nazwisk tych, którzy nie wrócili z misji. Setki poszkodowanych i rannych przelało krew na obczyźnie. Wielu wróciło pokiereszowanych psychicznie, z objawami stresu pourazowego. Poświęcenie mamy zapisane we krwi.
Coroczne spotkania na Centralnych Obchodach Dnia Weterana powinny stać się mekką wszystkich polskich weteranów, przypominające wszystkim, że jesteśmy, że byliśmy i że będziemy. Cieszy fakt, że społeczność międzynarodowa, a zwłaszcza nasz wielki sojusznik Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, potrafiły docenić poświecenie i zaangażowanie polskiego społeczeństwa w umacnianie pokoju na świecie oraz pomoc narodowi ukraińskiemu w horrorze wojny z rosyjskim najeźdźcą. Wyróżnienie redaktor TVN Bianki Zalewskiej nagrodą International Women of Courage, przyznawanej przez amerykański Departament Stanu, jest wyrazem tego uznania. Dziękujemy.
Powinniśmy budować zaufanie i szacunek do naszego stowarzyszenia, do weteranów, kombatantów, do Polski. Uczyć młodzież – przyszłość naszego narodu – patriotyzmu, poświęcenia i oddania. Dziś mamy być dla młodych pokoleń opoką prawości, szczerości, honoru i oddania Ojczyźnie. Mamy być „czyści” i transparentni. Mówiąc wprost, oczekuje się od nas, aby nikt nie miał wątpliwości co do intencji i metod realizacji zadań w sposób jasny i uczciwy. Tak, uczciwy, bo transparentność, według tego, jak ludzie ją rozumieją, nieodłącznie związana jest z uczciwością.
Kończąc, wrócę jeszcze do historii. Misje, służba, to przecież przeszłość, którą tworzyliśmy tu, w kraju, i na obczyźnie. Wojna, która wydawała się przeszłością, ponownie stoi u bram naszej Ojczyzny, doświadczając przyjazny nam kraj. Weteran to ten, co nosił mundur i służył Polsce, a teraz jest na rencie lub emeryturze. To też ten, który jeżeli Ojczyzna będzie w potrzebie, nie zawaha się ponownie jej służyć, mimo że wiek odcisnął już swoje piętno. Dumni jesteśmy, że mamy godnych następców, realizujących zadania obrony pokoju na świecie, działając tak jak my kiedyś, pod błękitną flagą, beretem czy hełmem. Pozdrawiamy kolegów, życząc bezpiecznego powrotu do kraju po godnie wykonanym zadaniu. Pozwólcie zatem, że na koniec jeszcze raz powtórzę: „Weteran to brzmi dumnie, być weteranem to zaszczyt”. Pamiętajmy o tym – zakończył ppłk Artur Artecki, wiceprezes ZG SKMP ONZ, prezes Koła nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej.
Uroczystość odbyła się przy parafii wojskowej pw. św. Kazimierza Królewicza w Białej Podlaskiej, obok której pięć lat temu (3 czerwca 2018 roku) – z okazji 10. rocznicy założenia koła nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej – odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą kombatantom Południowego Podlasia, którzy brali udział w misjach pokojowych ONZ.
Komentarze
Brak komentarzy