Kodeń: Odkrywanie uśpionych talentów - II Przegląd Teatrów 'W świecie niepełności'

Kodeń: Odkrywanie uśpionych talentów - II Przegląd Teatrów 'W świecie niepełności'
fot. Istvan Grabowski

Perły Życia z nagrodami

Ponad stu niepełnosprawnych wykonawców z różnych stron Lubelszczyzny chciało uczestniczyć w drugiej edycji Przeglądu Teatralnego „W świecie niepełności” w Kodniu. 19 kwietnia przez pięć godzin sala Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki tętniła gwarem. Młodzi ludzie pokazali widzom, że stać ich na artystyczne wzloty.

Inicjatorka tego wydarzenia Beata Kupryś, kierownik kodeńskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, uważa, że takie imprezy są bardzo potrzebne. Utworzona przez nią grupa teatralna Perły Życia wystawiła już pięć spektakli teatralnych, obok licznych etiud teatralno-pantomimicznych. Niektóre były nagradzane na regionalnych przeglądach artystycznych osób niepełnosprawnych, a nawet prezentowane w łódzkim Teatrze Nowym. Powodzenie widowisk Pereł Życia przekonało instruktorkę, że praca artystyczna z ludźmi niepełnosprawnymi może przynosić pożądane owoce. Mimo ułomności, są oni chętni do pracy i otwarci na eksperymenty. Dostrzeżenie zdolności scenicznych pozwala wzmocnić ich poczucie wartości i ma sens terapeutyczny.

Po każdym występie sala huczała od braw

– Kodeńskie prezentacje mają charakter przeglądu dokonań ludzi niepełnosprawnych. Niewątpliwą ich zaletą jest możliwość integrowania rzadko spotykających się zespołów i wymiany doświadczeń. U nas wszyscy są wygrani, bez wskazywania na dobrych i najlepszych. Wszystkie zespoły otrzymują dyplomy, drewniane statuetki z maską teatralną oraz reprinty książki J.I. Kraszewskiego „Obrazy z życia i podróży” – informuje Piotr Skolimowski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu.

Do przeglądu zgłosiło się 14 wykonawców z różnych placówek niepełnosprawnych (Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, ośrodków Caritas, Domów Pomocy Społecznej i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych). Każdy stawiał sobie za punkt honoru prezentację o znamionach artystycznych.

Fragmenty przedstawień teatralnych przeplatały się z występami pantomimicznymi i tanecznymi, a popisy wokalne z muzycznymi. Po każdym występie sala kodeńskiego centrum huczała od braw i owacji. Jako pierwsi wystąpili gospodarze, czyli Perły Życia z widowiskiem „Chata za wsią”, opartym na powieści Kraszewskiego.

Inni artyści proponowali spektakle opartym na: „Małym księciu” Antoine de Saint Exupery’ego, „Romeo i Julia” Williama Szekspira, legendach Ziemi Łęczyńskiej, albo inscenizacje lubianych wierszy. Popisy gry na bębnach sąsiadowały z tańcem na wózkach inwalidzkich, a subtelnie wykonywane piosenki z pokazami pantomimy.

Istotnym elementem prezentacji był fakt, że niepełnosprawni sami zadbali o kostiumy, rekwizyty i detale scenograficzne. Widowiska przygotowywane były mozolnie przez wiele miesięcy, ale przyniosły pożądany wynik. W oczach niejednego wykonawcy pokazała się łza wzruszenia, dowodząca, iż starania nie poszły na marne.

– Podoba mi się różnorodność sceniczna uczestników tegorocznego przeglądu – dodaje Beata Kupryś. To znak, że grupy niepełnosprawnej młodzieży garną się do sztuki, że chcą zaistnieć pozytywnie w oczach widzów i poczuć się dowartościowanym. Należą im się słowa uznania za podejmowane starania. Mimo poważnych deficytów zdrowotnych nie poddają się zwątpieniu i nie czują się marginalizowani.

Istvan Grabowski

zdjęcia Istvan Grabowski

Zobacz więcej zdjęć z przeglądu w naszej galerii:

Przegląd Teatrów “W świecie niepełności”

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy