Biała Podlaska: 270 przypadków przekroczenia prędkości jednego dnia
Zmasowane policyjne kontrole prędkości na drogach w czwartek 22 marca były nakierowane na przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie często dochodzi do łamania przepisów.
W czwartek bialscy policjanci kolejny raz prowadzili działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Nadzorowali miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych, na przykład przejścia przez jezdnię o dużym natężeniu ruchu lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Zwracano szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów, jak również kierowców pojazdów, którzy swoim niewłaściwym zachowaniem powodowali zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
– Podczas całodniowych działań ujawniliśmy niemal 270 wykroczeń, gdzie w 190 przypadkach były to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Również powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla. – Po godzinie 10 na ulicy Lubelskiej w Białej Podlaskiej 51-latek kierujący bmw jechał z prędkością 101 km/h, przekraczając tę dozwoloną o 51 kilometrów. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a jego sprawa trafi do sądu. Ujawniliśmy też 17 przypadków nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.
Policjanci bialskiej drogówki przyglądali się nie tylko zachowaniu kierujących pojazdami. W radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych kontrolowali również sposób zachowania samych pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy także często zapominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. W trakcie czwartkowych działań ujawniono ponad 40 takich wykroczeń.
– Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów. Pamiętajmy, że każdy kierowca, który dojeżdża do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Powinien zwolnić i obserwować otoczenie tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście – dodaje rzeczniczka policji.
Apeluje również do pieszych i rowerzystów, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, o rozsądek na drodze. Piesi powinni korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może iść jezdnią, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Idąc poboczem lub jezdnią jest obowiązany poruszać się lewą stroną drogi.
Komentarze
Brak komentarzy