Przyjdź na kwalifikację wojskową - zostań terytorialsem

Przyjdź na kwalifikację wojskową - zostań terytorialsem

Od 17 kwietnia do 21 lipca potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. To doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Książeczka wojskowa stanowi coraz częstsze „wyposażenie” młodych Polaków i Polek. Ten wojskowy dokument jest oczywistym atrybutem dorosłości zarówno w środowisku żołnierzy, jak i dowodem na zamknięcie „młodocianego” okresu życia i gotowość, by wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za Ojczyznę. W tym roku kolejna grupa wchodzących w dorosłość kobiet i mężczyzn stanie przed komisją lekarską i przejdzie kwalifikację wojskową.

Kwalifikacja wojskowa to – najkrócej mówiąc – obowiązkowe badanie zdrowia fizycznego i psychicznego, którym objęci są mężczyźni i niektóre kobiety. Ich celem jest ocena, czy w razie wybuchu wojny dana osoba jest w stanie walczyć w obronie kraju.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 21 lutego 2023 roku, kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 17 kwietnia. Potrwa przez 95 dni – do 21 lipca. Do komisji wojskowej zostaną skierowani: mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku); mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii; oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, np. medyczne. W tym roku przed komisjami stanie około 230 tysięcy młodych Polaków.

Jak co roku przy komisjach powiatowych będzie można spotkać żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na co dzień służą oni w swoich brygadach, odbywają ćwiczenia wojskowe i biorą czynny udział w realizowaniu zadań swoich sekcji, plutonów i kompanii – są zatem dobrym źródłem wiedzy na temat Terytorialnej Służby Wojskowej. Korzystając z możliwości bezpośredniej rozmowy z rekruterem, warto się do niej wcześniej przygotować.

Dlaczego kwalifikacja wojskowa jest dobrym momentem na dołączenie do WOT?

Stając przed komisją powiatową, w jednym miejscu można uzyskać kategorię zdrowia i założyć ewidencję wojskową. Jeśli już wtedy podejmiesz decyzję o zostaniu żołnierzem Wojska Polskiego, skieruj swoje kroki do Wojskowego Centrum Rekrutacji i złóż wniosek o powołanie do czynnej służby wojskowej. Dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej pozostanie przed tobą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które odbędziesz we wcześniej zaplanowanym przez twoją brygadę terminie, po którym złożysz przysięgę wojskową i odbierzesz książeczkę wojskową.

Już teraz masz możliwość rozmowy z rekruterem z twojej okolicy – wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji – 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).

Wojskowe Targi Służby i Pracy – podejmij nowe wyzwanie!

Chcesz porozmawiać o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej „twarzą w twarz”?

Już 17 i 18 marca 2023 w 16 miastach w Polsce, w tym w Chełmie w województwie lubelskim, w hali MOSiR, przy ul. Granicznej 2a, odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy, podczas których spotkasz między innymi rekruterów WOT. Pomogą ci wypełnić wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz zapoznają z wyposażeniem używanym na co dzień przez terytorialsów.

Więcej o Wojskowych Targach Służby i Pracy: Wojskowe Targi Służby i Pracy – sprawdź, co da ci wojsko – Ministerstwo Obrony Narodowej – Portal Gov.pl (www.gov.pl).

por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy