24. Otwarty Konkurs Poezji Śpiewanej Voice Poetica 2024

24. Otwarty Konkurs Poezji Śpiewanej Voice Poetica 2024

Pierwsze miejsce w konkursie wyśpiewała Gabriela Leonarcik z Rakowisk (na zdjęciu pierwsza z lewej), ex aequo z Markiem Maciukiem z ALO w Terespolu

W niedzielę 24 listopada w restauracji Galeria Smaków w Terespolu odbyła się 24. edycja Otwartego Konkursu Poezji Śpiewanej Voice Poetica o Nagrodę Starosty Bialskiego. Konkurs od wielu lat jest najważniejszym wydarzeniem poetycko-muzycznym w naszym regionie.

W tym roku wystąpiło 13 uczestników z: Białej Podlaskiej, Sławatycz, Zalesia, Rakowisk, Kwasówki, Małaszewicz, a nawet Krakowa, a także – co bardzo cieszy organizatorów – spora reprezentacja z Terespola. Gwiazdą wieczoru była Jaga Wrońska, śpiewająca utwory z repertuaru Ewy Demarczyk w programie „Taki pejzaż”.

Wieczór z poezją śpiewaną rozpoczął zwycięzca ubiegłorocznej edycji – niezwykle oryginalny Piotr Sikora, który przypomniał o sobie publiczności wykonując kilka utworów z repertuaru Edyty Gepperd i Violetty Villas, a także własne kompozycje.

Artysta ma dopiero 21 lat. Pisze teksty po polsku i francusku. Śpiewa w obu tych językach i gra na gitarze. W swoich utworach porusza kwestię relacji międzyludzkich. Mówi, że jego celem jest taka interpretacja tekstu, która pozwoli słuchaczom na przeniesienie się do wykonywanego tekstu.

Jury oceniało występy w następującym składzie: Janina Wasil – polonistka, pomysłodawczyni konkursu i jego wieloletnia jurorka; Piotr Sikora – autor tekstów po polsku i francusku, śpiewa w obu tych językach i gra na gitarze, jest laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu Voice Poetica; Wojtek Andrzejuk – ukończył reżyserię w warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji, reżyseruje seriale, teledyski oraz reklamy. Jeden z jego teledysków na Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH 2016 zdobył Cyberyacha, czyli nagrodę główną internautów. Pojawia się też przed kamerą, za swój największy aktorski sukces uważa udział w filmie nominowanym do Oscara ‚IO’ Jerzego Skolimowskiego.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, jury wydało następujący werdykt:

1. miejsce (ex aequo):

Marek Maciuk z ALO w Terespolu

Gabriela Leonarcik z Rakowisk gm. Biała Podlaska (instruktorka: Iwona Świderska), zaśpiewała utwory: „Powrócisz tu” z repertuaru Ireny Santor (sł. J. Kondratowicz, muz. P. Figiel), „Wybacz Mamasza” z rep. Marka Richtera (sł. A. Osiecka, muz. P. Gintrowski),

Marek Maciuk z ALO w Terespolu, zaśpiewał utwory: „Nie chcę więcej” z rep. Michała Bajora (sł. D. Rogalski, muz. W. Korcz), „Piosenka Wańki Morozowa” z rep. Bułata Okudżawy w polskiej wersji językowej,

2. miejsce:

– Małgorzata Wasiluk z Terespola (instruktor Krzysztof Olesiejuk), zaśpiewała utwory: „Zamiast” (sł. M. Czapińska, muz. W. Korcz), „Eurydyki tańczące” (sł. E. Rzemieniecka i A. Wojciechowski, muz. K. Gaertner),

3. miejsce:

Paulina Buraczyńska z GOK w Sławatyczach (instruktorka Elżbieta Gruszkowska), zaśpiewała utwory: „Gdybyś” (sł. Zdzisław Malinowski, muz. Bożena Bruszewska), „Czy pamiętasz jak to było” (sł. Bogdan Olewicz, muz. Andrzej Ryniński).

Wyróżnienia:

Magdalena Bahonko z Kwasówki gm. Drelów, zaśpiewała utwory: „Licho” (sł. i muz. M. Bahonko), „Metafizyka” (sł. M. Tomków, muz. P. Leszega) – otrzymała w nagrodę nagranie wideoklipu do własnego utworu (reż. Wojtek Andrzejuk, realizacja: Studio Shoyos przy współpracy z Badum Studio),

Maciej Badalski, MCKSiR w Terespolu (instruktorka Maria Macwejko), zaśpiewał utwory: „Niepewność” z rep. Marka Grechuty (sł. A. Mickiewicz, muz. J. Kanty Pawluśkiewicz), „Idź swoją drogą” z rep. m.in. Franka Sinatry (w polskim tłumaczeniu),

Gabriel Witko z Krakowa, zaśpiewał utwory: „W Bastionie” (sł. i muz. G. Witko), „Brama” (sł. i muz. G. Witko),

Adam Ciapka z ALO w Terespolu, zaśpiewał utwory: „Moja miłość największa” z rep. Michała Bajora (sł. Wojciech Młynarski, muz.  Korcz), „Mury” z rep. Jacka Kaczmarskiego (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Lluís Llach y Grande).

W konkursie wzięli udział także:

– Hanna Bednarzak (12 lat) z MCKSiR w Terespolu (instruktorka i akompaniatorka Maria Macwejko): „Nic dwa razy” z rep. Sanah (sł. Wisława Szymborska, muz. Sanah), „Do w Sztambuch” z rep. Sanah (sł. Adam Mickiewicz, muzy. Sanah),

– Magdalena Wójcicka z Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej:„Halleluja” z rep. Leonarda Cohena (w polskiej wersji językowej), „Byłam Różą” z rep. Kayah i Bregovich (sł. i muz. G. Bregovich),

– Martyna Zieniuk z ALO w Terespolu:„Hymn” z rep. Sanah (sł. Juliusz Słowacki, muz. Sanah), „Nic dwa razy” z rep. Sanah (sł. Wisława Szymborska, muz. Sanah),

– Karolina Wieczorek z Studio Piosenki Metro w Białej Podlaskiej (instruktor Marek Chmiel): „Sen we śnie” z rep. Sanah i Grzegorza Turnaua (w polskim tłumaczeniu), „Moja miłość największa” z rep. Michała Bajora, (sł. W. Młynarski, muz. W. Korcz),

– Maria Karbowiak z MCKSiR w Terespolu (instruktorka Maria Macwiejko): „Szukaj mnie” z rep. Edyty Geppert (sł. S. Krajewski, muz. M. Dagnan), „Miłość jest ślepa” z rep. Sanah (sł. i muz. Sanah).

Prawdziwą atrakcją tegorocznej imprezy był koncert gwiazdy wieczoru – Jagi Wrońskiej. Artystka, znana ze swojej głębokiej interpretacji i charyzmy scenicznej, zaprezentowała recital pt. „Taki Pejzaż” – zbiór najpiękniejszych piosenek Ewy Demarczyk. Piosenkarce towarzyszyli: Jacek Bylica (pianino) i Wiesław Dziedziński (akordeon).

Program koncertu obejmował tak niezapomniane utwory, jak „Grand Valse Brillante”, „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły” czy „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”. Recital Jagi Wrońskiej, wzbogacony klimatyczną muzyką Zygmunta Koniecznego, stanowi hołd dla jednej z największych ikon polskiej muzyki i poezji śpiewanej.

Występ Jagi Wrońskiej, artystki związanej z takimi miejscami jak krakowska Piwnica pod Baranami czy Kabaret Loch Camelot, wywołał ogromne uznanie publiczności, która doceniła jej umiejętność przekazywania emocji w sposób niezwykle autentyczny, dziękując brawami na stojąco. Koncert skończył się trzykrotnym bisem!

W międzyczasie ceniony w regionie poeta Maciej Szupiluk z Białej Podlaskiej podziękował publiczności za tak duże zainteresowanie konkursem poezji śpiewanej i zaprosił na spotkanie promujące jego nowy tomik poezji pt. „Przeczekanie”, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 1 grudnia w miejskiej bibliotece o godzinie 17.00.

Dodatkową atrakcją wieczoru były odtwarzane piosenki do wierszy terespolskiej poetki Grażyny Leonienko, które zaaranżował Mirosław Radecki, przy pomocy sztucznej inteligencji (SI). Były to: „Płomienne liście”, „Zaduma” i „Pociąg życia”.

Organizator, czyli Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu, dziękuje staroście powiatu bialskiego Mariuszowi Filipiukowi za objęcie patronatem i dofinansowanie wydarzenia, Akademickiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Terespolu za mobilizację uczniów do udziału w konkursie, Galerii Smaków za wsparcie organizacji poprzez udostępnienie lokalu, Paulinie Wójcik za prowadzenie konferansjerskie oraz ekipie Free Sound za obsługę akustyczną i oświetlenie.

Podziękowania należą się także publiczności za tak liczne przybycie i wsparcie, jakie okazali uczestnikom i gwieździe wieczoru.

tekst i zdjęcia Łukasz Pogorzelski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy