Atom String Quartet zagra w AWF

Zakończone

BIAŁA PODLASKA Nie lada atrakcję muzyczną szykuje fanom Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe. W niedzielę 16 lutego w auli AWF zagra jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych świata – Atom String Quartet.

Kwartet powstał w 2010 r. w Warszawie. Tworzą go skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego, czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli, z szeroko rozumianą improwizacją.

Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku, zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych. Atom String Quartet jest także pierwszym polskim zespołem, który dwukrotnie wystąpił na europejskich targach jazzowych Jazzahead w Bremie (w 2015 i 2018 r.). Zespół nagrał cztery autorskie płyty. Wyróżnioną nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii jazzowy fonograficzny debiut roku – “Fade In” (2011), „Places” (2012), za którą otrzymał Fryderyka w kategorii album roku – muzyka jazzowa, oraz “AtomSPHERE” (2015 r.), która była nominowana do Fryderyka 2016 w kategorii album roku – muzyka jazzowa. Wszystkie płyty ukazały się nakładem wytwórni Kayax. W 2017 r. ukazał się czwarty album „Seifert”, na którym znalazły się kompozycje wybitnego polskiego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta w interpretacji muzyków kwartetu. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii album roku – muzyka jazzowa. W sezonie 2017/2018 Atom String Quartet był artystą-rezydentem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W Białej Podlaskiej kwartet wykona program z ostatniej, zdaniem krytyków fenomenalnej płyty „Penderecki”, z utworami mistrza Krzysztofa Pendereckiego we własnych aranżacjach. Będzie też niespodzianka w postaci kompozycji młodego bialskiego autora. Koncert rozpocznie się 16 lutego o godzinie 17 w auli AWF przy ul. Akademickiej 2. Bilety w cenie 50 zł dostępne są w Pizzerii Roma przy ul. Brzeskiej 1, tel. 83 344 44 20, oraz w sklepie muzycznym Music Audio przy ul. Janowskiej 11, tel. 83 342 57 47.

Istvan Grabowski