Wybieramy nasze autorytety za 2019 rok

Wybieramy nasze autorytety za 2019 rok

Za nami pierwszy etap plebiscytu tygodnika "Podlasianin" i Stowarzyszenia Przez Pryzmat pod nazwą "Nasz Autorytet 2019". Decyzją kapituły wytypowaliśmy 25 nazwisk nominowanych w pięciu kategoriach. Od dziś rozpoczynamy głosowanie na kuponach i poprzez internet.

Autorytety są potrzebne zawsze i każdemu. Inspirują, oddziałują na emocje, sposób myślenia, często wpływają na podejmowane przez nas decyzje. A w życiu ważne jest, by otaczać się cudownymi ludźmi. By tego typu osobowe perły wyłowić, Stowarzyszenie Przez Pryzmat oraz tygodnik „Podlasianin” po raz drugi zwrócili się o pomoc do naszych Czytelników. Chodziło o wskazanie nam, kogo warto wyróżnić w tym plebiscycie, kto z Waszego otoczenia zasługuje na ten zaszczytny tytuł za 2019 rok.

Do 24 stycznia czekaliśmy na zgłoszenia – mailowo i na kuponach papierowych – kandydatów do plebiscytu. Otrzymaliśmy w sumie ponad 100 zgłoszeń na 38 kandydatów. W miniony piątek 7 lutego Kapituła Plebiscytu (jej skład podajemy w ramce), po burzliwych obradach, wyłoniła po pięć osób nominowanych do tytułu w każdej z kategorii. A jest ich pięć: kultura, działalność charytatywna, edukacja/oświata, sport i rekreacja oraz życie codzienne. Obok prezentujemy krótkie charakterystyki wszystkich nominowanych, czyli czym się zajmują i czemu zasługują na miano autorytetu.

Na te 25 osób, począwszy od wtorku 11 lutego, można głosować – na kuponach wyciętych z tygodnika oraz na stronie www.podlasianin.com.pl. Wypełnione kupony należy przynosić do naszej redakcji, wysyłać pocztą na adres: Redakcja "Podlasianina", ul. Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska, lub też wrzucać do pomarańczowych skrzynek "Podlasianina" na terenie Białej Podlaskiej. Oczywiście wygra ten, kto otrzyma najwięcej głosów na kuponach papierowych lub kliknięć w internecie.

Głosowanie naszych czytelników pokaże, kto cieszy się w naszym regionie największym uznaniem i kto może być uznawany za autorytet w poszczególnych dziedzinach. Laureatom wręczymy statuetki podczas specjalnej gali 3 kwietnia. Pięciu laureatów (w każdej z kategorii) otrzyma tytuł „Nasz Autorytet 2019”, a kolejnych pięciu – tytuł „Nasz Autorytet 2019 internautów”.

Kategoria: Edukacja/oświata [GŁOSUJ TUTAJ]

Anna Bodasińska – prodziekan ds. rozwoju bialskiej filii AWF. Aktywna działaczka na rzecz polepszania sprawności ruchowej i zdrowego stylu życia u młodych bialczan. Inicjatorka lekcji wychowania fizycznego dla uczniów klas szkół podstawowych, które prowadzą studenci, współorganizatorka z ramienia AWF I Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw. Serdeczna i otwarta.

Szczepan Kalinowski – historyk-regionalista, człowiek-orkiestra i człowiek-instytucja. Oprócz ogromnej wiedzy historycznej cechuje go niespożyta energia, którą angażuje w organizację licznych wydarzeń, dzięki którym jesteśmy zawsze mądrzejsi. Autor licznych książek, artykułów o tematyce historycznej – trudno zliczyć, ile ich powstało. Archiwista i opowiadacz. Tytan pracy.

Bogusław Korzeniewski – autor wielu publikacji o tematyce historycznej oraz współautor monografii „Gmina Piszczac: Historia i nowoczesność”, łączącej w sobie refleksję o przeszłości z tym, co obecnie dzieje się w regionie. Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu PSW w Białej Podlaskiej. Dzięki jego determinacji i zaangażowaniu młode pokolenia mają dostęp do coraz wyższych standardów nauczania.

Iwona Orkisiewicz – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim. Z wykształcenia jest magistrem historii. Ma ukończonych kilka kierunków studiów podyplomowych. Nauczyciel z pasją do zawodu. Pełna pomysłów i uśmiechnięta. W uczniach zaszczepia nie tylko chęć do zdobywania wiedzy, ale także wzajemny szacunek i wrażliwość na pomoc potrzebującym. Szkoła włącza się w wiele inicjatyw podejmowanych w mieście, uczestniczy w akcjach charytatywnych. Od lat uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowują kiermasz ciast, podczas którego zbierane są pieniądze na WOŚP. A jak trzeba kogoś wesprzeć, to pani dyrektor nawet zaśpiewa, co udowodniła podczas grudniowego koncertu, gdy zbierane były pieniądze na leczenie 3-letniej Zuzi.

Aneta Pszczoła-Dołęzka – nauczycielka wychowania fizycznego w IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej. Walc i polonez, których uczy przyszłych maturzystów, co roku podbija internet, stanowiąc wspaniałe widowisko dla oglądających. Wzięła udział w koncercie charytatywnym Dance With Me – Zatańcz ze mną jako trener, walca uczyła tańczyć strażaka. Ich występ zostanie w pamięci bialczan na długo. Prywatnie żona i mama.

Kategoria: Kultura [GŁOSUJ TUTAJ]

Marcin Bochenek – choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie, działającego w filii Akademii Wychowania Fizycznego. Tancerze pod jego kierownictwem triumfują na licznych festiwalach w dalekich zakątkach świata, m.in. w Turcji. Obecnie szykują program na jubileusz 50-lecia filii AWF. Człowiek otwarty, pełen ciekawych pomysłów, zaangażowany w pracę i sukces zespołu, w którym współpracuje od 25 lat.

Ireneusz Parafiniuk – założyciel i nauczyciel śpiewu w zespole muzycznym Chwilka. Wychowawca wielu pokoleń uzdolnionych wokalistów, uczestników międzynarodowych festiwali oraz programów telewizyjnych. W tym roku będzie obchodził 40-lecie swojej pracy. Wrażliwy, szczery i konsekwentny.

Elżbieta Sokołowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Wisznicach. Od początku swojej pracy dała się poznać jako świetna organizatorka szeroko pojętego życia kulturalnego w gminie Wisznice i imprez rozrywkowych Dni Wisznic, które z roku na rok przyciągają coraz większe gwiazdy i liczniejszą publiczność. Wdrożyła i przeprowadziła Inicjatywy Lokalne w gminie Wisznice, zachęcając lokalne środowiska i pojedyncze osoby do realizacji swoich projektów. Prywatnie Elżbieta Sokołowska to wielka społeczniczka, aktywistka, członkini chóru W Dubicy i organizacji pozarządowych. Charakteryzuje ją ogromna energia i zaangażowanie w sprawy społeczne i przede wszystkim w walkę z bezdomnością zwierząt. W ratowanie ich życia i zdrowia wkłada mnóstwo prywatnego czasu i pieniędzy, żywi je. Uparcie i skutecznie szuka dla nich dobrych domów.

Dorota Szelest – dyrektor Gminnego Centrum Kultury z siedzibą w Kobylanach. Aktywna działaczka na rzecz lokalnej kultury. To właśnie w gminie Terespol odbywa się co roku impreza znana w całym regionie – Kultura bez Granic, na którą tłumnie przybywają także mieszkańcy zza wschodniej granicy.

Maciej Szupiluk – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, prezes klubu literackiego Maksyma, który w ubiegłym roku obchodził 35-lecie swojej działalności. Propagator czytania, wspiera lokalnych twórców, początkujących pisarzy. Otwarty i pomysłowy.

Kategoria: Działalność charytatywna [GŁOSUJ TUTAJ]

Marta Bąkowska – działaczka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „gra” praktycznie od początku, zawsze z wielkim zaangażowaniem. Zaraża optymizmem, uśmiechem i otwartością. W organizacji sztabu pomagały jej od lat córki.

Anna Korolczuk – związana z bialskim Stowarzyszeniem Azyl, prowadzącym jedyne w mieście schronisko dla bezdomnych zwierząt, przez wiele lat była jego prezesem. Zaangażowana w pomoc potrzebującym, współautorka projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego na wykonanie wybiegu dla zwierząt przy schronisku. Wrażliwa i otwarta.

Marta Muszyńska – inspektor ds. promocji i komunikacji społecznej w wydziale strategii i rozwoju w Urzędzie Miasta Międzyrzecu Podlaskim. Wcześniej dziennikarka, przez wiele lat związana z lokalnymi tygodnikami, wrażliwa społecznie i oddana swojej pracy. Miłośniczka sportu i rekreacji oraz morsowania. Organizatorka akcji ploggingu (biegu połączonego ze sprzątaniem miasta), eventu profilaktyczno-sportowego „Zdrowo zakręceni”. W listopadzie wraz z grupą mieszkanek miasta i projektantką Aleksandrą Majczyną zorganizowały pierwszą edycję międzyrzeckiego szafingu „Uwolnij szafę”. Akcji przyświecał cel charytatywny, zebrano sporą sumę na leczenie przebywającej w śpiączce międzyrzeczanki.

Stanisław Romaniuk – bialski przedsiębiorca, właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego Stanisław Romaniuk. Chętnie angażuje się w inicjatywy charytatywne w mieście i poza jego granicami, wspiera młode talenty oraz drużyny sportowe. Nagradzany za swoją wrażliwość przez najwyższe władze w kraju. 

Damian Trzpil – organizator licznych wydarzeń charytatywnych m.in. Dance With Me – Zatańcz ze mną czy Metamorfoza Idealna, podczas których zbierane są pieniądze na potrzebujące dzieci czy wsparcie działalności instytucji pomagających im. Człowiek z głową pełną szalonych pomysłów, bezkompromisowy, aktywny. Na co dzień pracuje w Bialskim Centrum Kultury, gdzie jest związany z teatrem.

Kategoria: Sport/rekreacja [GŁOSUJ TUTAJ]

Marta Mandziuk – instruktorka nordic walking, organizatorka marszów, biegów, rajdów rowerowych i spływów kajakowych oraz gimnastyki dla seniorów. Propagatorka zdrowego stylu życia.

Mariusz Michalczuk – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej, prezes Bialskiej Ligi Szóstek Piłkarskich, pomysłodawca i organizator wielu imprez rekreacyjnych. Jego zaangażowanie dostrzegają mieszkańcy, dzięki czemu od wielu lat jest miejskim radnym.

Ariel Miszkiniuk – zawodnik i trener sztuk walki, związany z Bialskim Klubem Karate Kyokushin i Grupą Wataha. Osoba z ogromną wiedzą i doświadczeniem, które przekazuje młodym adeptom sztuk walki. Podczas zajęć kładzie nacisk nie tylko na sportowe aspekty treningu, ale również na kulturę osobistą i pokorę.

Stanisław Polaczuk – działacz i pracownik biura Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego. Nie ma szkolnej imprezy sportowej bez jego udziału i każdy zainteresowany ruchem na świeżym powietrzu uczeń go zna. Nie dość, że koordynuje rozgrywki w ramach ogólnopolskiego współzawodnictwa, to służy pomocą organizatorom innych masowych zawodów.

Dawid Smolbik – założyciel sekcji taekwon-do ITF i główny trener w UKS Hwa-Rang Janów Podlaski, wychowawca wielu medalistów zawodów rangi mistrzowskiej w kraju i zagranicą, instruktor samoobrony. Dzięki jego sumiennej pracy z podopiecznymi, Hwa-Rang sklasyfikowano najwyżej spośród podlaskich klubów w ogólnopolskim współzawodnictwie za 2019 r.

Kategoria: Życie codzienne [GŁOSUJ TUTAJ]

Piotr Dragan – wójt gminy Wisznice. Uznany samorządowiec i społecznik. W swojej działalności sięgający po nowoczesne rozwiązania. Doskonały menadżer i bardzo pracowity człowiek, który potrafi zmotywować innych do wspólnego działania. Z jego inicjatywy w gminie i regionie realizowanych jest wiele przedsięwzięć samorządowych, kulturalnych i sportowych. Jego nazwisko jest w powiecie bialskim synonimem sukcesu. Mimo to wójt jest bardzo skromną osobą i zawsze powtarza, że nie byłoby zdobytych przez niego oraz samorząd laurów i wyróżnień, gdyby nie ludzie, z którymi ma okazję pracować.

Aniela Halczuk – działaczka na rzecz lokalnej społeczności, prowadzi Fundację Korzenie i Skrzydła. Aktywnie propaguje sztukę ludową, pielęgnuje wraz z młodym pokoleniem tradycyjne zwyczaje i ginące zawody takie jak mleczarz, plecionkarz czy tkaczka.

Adam Paluch – znany i ceniony fotograf chętnie angażujący się w wydarzenia o charakterze społecznym i charytatywnym. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, organizując m.in. spotkania oraz wystawy swoich zdjęć, chociażby z pasjonującej podróży do Czarnobyla.

Ryszard Pietruczuk – przedstawiciel wspaniałego, dawnego rzemiosła, najsłynniejszy szewc Białej Podlaskiej i okolic. Człowiek o spokojnym spojrzeniu i serdecznym uśmiechu. Marka sama w sobie. Symbol cierpliwości i rzetelnej pracy.

Maria Skonieczna – prezes bialskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, działaczka na rzecz polepszenia warunków bytu seniorów. Niestrudzona organizatorka koncertów, balów dla seniorów, wycieczek, zajęć ruchowych i rozwijających twórcze umiejętności.

 

Nasz plebiscyt honorowym patronatem objęli prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: